X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

اختیار . . .

نماینده مردم شیراز خبر داد:
طرح پزشک خانواده اختیاری می‌شود

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه با قائم‌مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت مقرر شد اختیاری شدن طرح پزشک خانواده مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از دفتر ارتباطات مردمی این نماینده، جعفر قادری اظهار داشت: پس از طرح تذکر کتبی و هم‌چنین طرح سؤال از وزرای بهداشت و درمان و تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر لزوم رفع مشکلات و نواقص پزشک خانواده، تسری آن به کل کشور و یا در صورت عدم‌حمایت بهداشت از این طرح، منتفی شدن آن در استان فارس، جلسه‌ای با حضور این‌جانب، دکتر ایرج حریرچی قائم‌مقام و معاون وزیر بهداشت و درمان، ریاست و معاونان دانشگاه علوم پزشکی فارس و تعدادی از تشکل‌های پزشکی موافق و مخالف این طرح برگزار و مباحث مربوط به آن مورد تبادل‌نظر قرار گرفت و معایب و مزایای آن بررسی شد.

وی افزود: یکی از مواردی که در این جلسه مطرح شد طولانی شدن زمان آزمایشی و پایلوت بودن این طرح بود چنانکه طرح پزشک خانواده از تیرماه سال 1390 در دو استان فارس و مازندران به صورت پایلوت به اجرا درآمده و پس از 30 ماه که از اجرای آن می‌گذرد نه وزارتخانه اجازه تسری آن به سایر استان‌ها را می‌دهد و نه از این طرح به‌طور کامل و جامع حمایت می‌کنند تا معایب و نواقص آن برطرف شود.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس از علل اصرار بر تسری این طرح به‌کل کشور سخن گفت و ادامه داد: در حال حاضر که فقط دو استان درگیر آن هستند تعداد معدودی از نمایندگان به دنبال حل مشکلات پزشک خانواده هستند اما اگر این طرح سراسری شود تقریبا همه نمایندگان مجلس و تمام استان‌ها پیگیر موضوع می‌شوند و با حمایت و پشتوانه مجلس این طرح به صورت کامل و جامع و با نواقص و معایب کمتری اجرا خواهد شد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شیراز با انتقاد از عدم همکاری بیمه‌ها مبنی بر دادن آزادی عمل به افراد ابراز داشت: در این زمینه از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی طرح سؤال شد که منتظر پاسخگویی و اقدامات این وزارتخانه هستیم تا نسبت به قائل شدن آزادی عمل بیمه‌ها برای مردم و پزشکان و تسریع در حل مشکلات مردم تصمیم جدی و فوری بگیرند.

سخنگوی کمیسیون رسیدگی به لایحه خروج از رکود در مجلس با اشاره به مصوبه مجلس و برنامه پنجم توسعه بیان کرد: اجرای طرح ارجاع که طرحی جامع و کامل و از مصوبات مجلس شورای اسلامی است و پزشک خانواده یکی از اجزای طرح ارجاع محسوب می‌شود که آئین‌نامه‌های اجرایی آن توسط دولت و دستگاه‌های ذیربط تهیه و ابلاغ می‌شود.

قادری تصریح کرد: به نظر می‌رسد دولت باید آیین‌نامه اجرایی مصوبه مجلس در مورد نظام ارجاع تهیه و ابلاغ و همچنین موارد مربوط به معایب و نواقص پزشک خانواده را هم برطرف کند.

وی با تأکید بر لزوم فرهنگ‌سازی برای اجرای طرح پزشک خانواده، خاطرنشان کرد: بهترین روش برای فرهنگ‌سازی استفاده از روش‌های تشویقی است که با ارائه مدل‌های منطقی و معقول از مشوق‌های لازم برای پزشکان و مردم استفاده شود.

این نماینده مجلس اضافه کرد: پس از بحث و تبادل نظرات شرکت‌کنندگان در نشست مقرر شد تا مسئولان استانی با همکاری وزارتخانه‌های مربوطه نسبت به اختیاری کردن طرح پزشک خانواده برای مردم و پزشکان عمومی که تمایل ندارند از این طرح استفاده کنند، مشروط به اینکه تعرفه‌های قانونی را بپردازند، اقدام کنند.