X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

شیراز; سومین شهر آلوده ایران !

یک سازمان بین المللی, شیراز را بعد از تهران و مشهد و قبل از اصفهان, سومین شهر آلوده ایران اعلام کرده است. شیراز شهری صنعتی محسوب نمیشود و تنها معدودی کارخانه صنعتی در این شهر و حتی استان وجود دارد! بدین ترتیب قرار گرفتن این شهر در ردیف سومین شهر آلوده تناسبی با گسترش صنعت  در این شهر ندارد. از طرف دیگر شهری محاصره شده در بین عوامل طبیعی که مانع وزش باد شود نیز نیست! هر چند در این سالها خیابان کشی ها از حالت مستقیم و در جهت باد, به خیابانهای منحنی و مانع بادهای سطح زمین تغییر کرده است, با این اوصاف باید علل دیگری را برای آلودگی آن جستجو کرد. عواملی مانند خودروها, ترافیک, خشکی تالابها, کم شدن بارش و یا بنزین پتروشیمی ها !! ..... در این میان شاید نکته قابل توجه این باشد که بنا به گفته سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس: بنزین پتروشیمی ها عمدتا در مناطق تولید یعنی در جنوب کشور توزیع شده است! شیراز شهری در نیمه جنوبی و دارای پالایشگاهی بزرگ و قدیمی در نزدیکی خود یعنی حدود 30 کیلومتری و نیز مجتمع پتروشیمی است.
ضمنا شاخص آلودگی محاسبه شده در گزارش فوق  شامل ترکیبی از معیارهای آلودگی آب و هوا  میشود.   
سازمان بهداشت جهانی می‌گوید: شاخص آلودگی تهران (که ترکیبی از معیارهای بررسی آلودگی هوا و آب است) در نیمه اول سال 2014 میلادی نسبت به سال 2013 میلادی کاهش یافته و سبب شده تا پایتخت ایران در فهرست آلوده‌ترین شهرهای دنیا هشت رتبه پایین بیاید. 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سازمان بهداشت جهانی، در نیمه اول سال 2014 میلادی شاخص آلودگی در شهر تهران برابر با 86.84 بود و تهران از نظر این شاخص ترکیبی که نشان دهنده آلودگی هوا و آب است، در جایگاه بیست‌وهفتمین شهر آلوده دنیا قرار داشت. این در حالی است که در رده بندی این سازمان در سال 2013 میلادی، تهران به عنوان نوزدهمین شهر آلوده دنیا معرفی شده بود و شاخص آلودگی در این شهر برابر با 89.90 بود و از شهر پکن در چین هم الوده تر بود. دلیل اصلی کاهش شاخص آلودگی تهران در نیمه اول سال 2014 میلادی را می توان تنزل سطح آلودگی هوا در این شهر دانست؛ اگرچه هنوز هم این شهر در میان شهرهای آلوده دنیا جای دارد که آسیب‌های جدی آن سلامتی مردم را تهدید می‌کند. 

سازمان بهداشت جهانی دومین شهر آلوده ایران در نیمه اول سال 2014 میلادی را مشهد دانسته و تاکید کرده این شهر سی‌ویکمین شهر آلوده در دنیا است. شاخص آلودگی این شهر برابر با 85.86 بوده است. در این مطالعه که 299 شهر دنیا از نظر آلودگی مورد مطالعه قرار گرفته بودند، سومین شهر آلوده ایران شیراز و چهارمین شهر آلوده اصفهان ایران معرفی شد. شیراز در سال 2013 میلادی به عنوان پنجاه‌ونهمین شهر آلوده دنیا و دومین شهر آلوده ایران معرفی شده بود. در این سال شاخص آلودگی در این شهر برابر با 76.01 بود و شهر اصفهان با داشتن شاخص آلودگی 75.29 سومین شهر آلوده ایران در سال 2013 میلادی بود.