X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

باز هم گلی به جمال مازنی ها; نامه انجمن ساری به وزارت بهداشت

جناب آقای دکتر «رضا ملک زاده»، 
معاون محترم تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت 
با درود فراوان، همانگونه که در نامه ضمیمه ملاحظه می نمایید، بعد از انتخابات شکوهمند خرداد 92 ، انجمن پزشکان عمومی ساری نامه سرگشاده مبسوطی در ارتباط با اوضاع اسفبار اجرای طرح پزشک خانواده در استان مازندران برای جنابعالی تهیه کرده بود که نمی دانیم آیا به سمع و نظر حضرتعالی رسیده یا نه! اما آنچه پس از تعیین وزرا در کابینه محسوس بود، تمایل وزیر محترم بهداشت دولت یازدهم برای ادامه طرح مذکور در استان های مازندران و فارس، علی رغم اعلام صریح عدم رضایت از شیوه اجرای آن و اعتراف به ایرادات مفرط آن بود! این پارادوکس که البته «به نظر می رسد» برای جلوگیری از رودررویی با مجلس محترم و پیشگیری از بهانه گیری های مخالفان دولت و جناب وزیر ایجاد شده، ما را وادار ساخت که صلاح مملکت را به خسروان بسپاریم و دردمندانه و نا امیدانه دست از تلاش های بی نتیجه خویش برای اصلاح ساختاری این طرح بکشیم و تمام هم و غم خود را معطوف به «حفظ» و صیانت از صنف رنجور مظلوم بی پشتوانه «پزشکان عمومی» نماییم، که قاطعانه اعتقاد داریم در این مسیر و علی رغم شعارهای برزبان آمده از سوی آغازگران این طرح، نه تنها امیدی به ارتقای شان و منزلتشان نیست، که به دلیل نابودی بخش خصوصی و کوبیدن مهر ابطال بر استقلالشان در این طرح، اندک شان و اعتبار آنها نیز «ذره ذره» و در طولانی مدت از بین خواهد رفت! لذا در اولین گام خواستار باز گرداندن حق تجویز دارو و پاراکلینیک در دفترچه های بیمه، توسط کلیه پزشکان بیرون مانده از طرح شدیم. 
همانگونه که می دانید، پیش از این، بیمه ها در مراکز ملکی خویش به روش خاص خود بیمار پذیرش می کردند، اما خارج از این سیستم نیز با پزشکان بخش خصوصی قرارداد داشته و حتی در صورت عدم قرارداد، نسخ پزشک فاقد قرارداد در تمام داروخانه ها و مراکز تشخیصی معتبر بوده و بیمار می توانسته از نسخ دارویی و پاراکلینیک تجویز شده توسط پزشک فاقد قرارداد استفاده کرده و بیمه ها نیز سهم خود را در این مورد پرداخت می نمودند. اما، بدون اینکه در هیچ جایی از نسخه پر ایراد «02» به عدم اعتبار تجویز پزشکان خارج از طرح در دفترچه های بیمه اشاره ای شده باشد (که اگر هم شده بود می بایست در اسرع وقت اصلاح شود) ، سازمان های بیمه گر، تجویز در دفترچه های بیمه را «منحصرا» محدود به پزشکان خانواده و در دفترچه های ممهور به مهر پزشک خانواده نموده، و باقی پزشکان که طبق آمار سازمان نظام پزشکی تعدادشان چند برابر همکاران پزشک خانواده است، حتی حق تجویز در دفترچه های خود را ندارند!!! بدیهی است که این کار در درجه اول به بیمارانی که به هردلیل تمایل به مراجعه به پزشک خانواده را ندارند (که تعداد آنها نیز کم نیست) آسیب می رساند، و در مرحله بعد به پزشکانی که نخواسته اند بخاطر اندکی درآمد بیشتر(که اعتقاد داریم موقتی هم خواهد بود) تن به طرحی بدهند که با این سبک و سیاق اجرایی، عاقبت خوشی نه برای صنف پزشکان عمومی،  نه برای مردم دردمند، و  نه حتی برای سیستم سلامت   کشورشان نخواهد داشت! 
لذا از شما بزرگوار با سوابق مدیریتی روشن، که موید دلسوزیتان برای جامعه و نظام می باشد، تقاضا داریم «حداقل» با ایجاد زمینه های لازم برای بازگرداندن حق تجویز «کلیه پزشکان خارج از طرح» در دفترچه های بیمه مردم، مانع از مرگ بخش خصوصی و از دست رفتن اعتبار پزشکان، بعنوان نخبه ترین نبروهای این کشور، و یکه تازی و مونوپل شدن طرحی شوید که بدون پشتوانه مالی، معنوی، و کارشناسی قوی، قطعا در غیاب یک آلترناتیو موازی، هرگز قادر به تامین آرزوهای دیرین ما و شما در زمینه اصلاح سیستم سلامت و کاهش آلام مردم نخواهد بود و تنها باعث افزایش هزینه های مردم و تغییر ذائقه آنها و نابودی بخش خصوصی و ناتوانی بخش دولتی خواهد شد. امیدواریم شما نیز با اشاره به سستی مسئولین محلی و نابخردی آغازگران این طرح، چشم بر خطری که جامعه عمومی و پزشکی را تهدید می کند، نبندید.                                        با سپاس فراوان 
انجمن پزشکان عمومی ساری