X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

پشت پرده افزایش مالیات پزشکان شیراز !

" ارسالی همکاران "

ماجرا از آنجا آغاز شد که ظاهرا در دو سال گذشته برخی از پزشکان بخصوص پاراکلینیک و متخصصین به تعزیرات فراخوانده شدند (در اصل بدلیل عدم استقبال از طرح پزشک خانواده ولی در پوشش دیگر دلایل فرعی ) ظاهرا در آنجا با شگفتی از آنان خواسته میشود دفاتر درآمد خود را برای محاسبه مالیات به ایشان!!! ارائه دهند. اینکه چه ارتباطی بین تعزیرات و مالیات وجود دارد امری بود که مورد اعتراض این پزشکان نیز قرار میگیرد اما در پاسخ از آنان خواسته میشود باید درآمد چند سال قبل !!! خود را هم ارائه کنند تا محاسبه دقیق مالیاتی صورت گیرد. از ابتدا معلوم بود که اینهمه برای اجبار کردن ورود ایشان و بخصوص آزمایشگاهها و رادیولوژی ها به طرح پزشک خانواده بود . امری که بالاخره با کم و زیاد و احتمالا جریمه و کشیده شدن موضوع به مراجع دیگر به صورت موقت مسکوت ماند. 

در سال جدید اما از ادارات دارایی به بسیاری از پزشکان که مالیات سال 91 خود را تسویه و حتی برگ قطعی !! دریافت نموده بودند اعلام میشود باید مجددا مبلغی را بپردازند چرا که پرونده ایشان به صورت راندوم!!! بررسی شده و مبلغ مالیات ایشان افزایش یافته است.اکثر این افراد طبق تفاهم نامه نظام پزشکی مالیات داده بودند. تا اینجا گرچه عجیب است ولی باز هم شک برانگیز نبود. موضوع آنجا شک برانگیز شد که اتفاقا !!  اکثر این پرونده های راندوم!! مربوط به پزشکان خارج از طرح پزشک خانواده بود!! با مروری بر گفته های مدیران ارشد بهداشت و درمان استان در سال قبل, میبینیم اشاراتی به موضوع داشته اند و علنا تهدیداتی صورت گرفته, اما باز هم قابل تصور نبود که روزی کسانی از دانشگاه, که اول عنوان و شان دانشگاهی و لاجرم فرهنگی را دارند و بعد سمت مدیریت اجرایی! تا به این حد شان خود را نادیده گیرند و وارد موضوعاتی تلافی جویانه و غیر متعارف شوند. برخی میگویند پس از جلسه ای....  , لیستی برای دارایی از طرف... و ادامه ماجرا. الله اعلم

چند موضوع در این زمینه قابل ذکر است:

اینهمه تلاش برای هماهنگی با سایر نهادها جهت فشار بر پزشکان به چه دلیل است ؟ اگر این توانایی وجود دارد چرا برای موارد مهمتری از جمله آلودگی آب و غذا و محیط و هزاران معضل دیگر مردم و سیستم بهداشتی بکار گرفته نمیشود؟ آیا در این زمینه ها کم کاری میکنند؟

بعد از شکست امنیتی کردن طرح شکست خورده پزشک خانواده, قضائی کردن آن(تعزیرات), مالیاتی کردن, تهدید به ابطال پروانه و.. به نظر شما اقدام بعدی ایشان چه خواهد بود؟ ابطال کارت سوخت؟ حذف یارانه اقوام و خویشاوندان؟ یا مثلا تبانی با صاحبخانه ها برای افزایش اجاره مطب پزشکان؟ یا که نه مثلا درخواست از صنف آرایشگران برای کچل کردن پزشکان به محض مشاهده و یا.. 

و یک سوال جدی: اگر در آمارهای اعلانی گفته میشود پزشکان از طرح جدید رضایت دارند پس لابد این سنگ اندازیها بعوض تشکر از آنان است! براستی هیچگاه روابط پزشکان و دانشگاه تا به این اندازه تیره و پرتنش بوده است؟

gp: امیدواریم حتی اگر بخشی از این مطالب هم واقعیت داشته باشد دانشگاه علوم پزشکی موضوع را تکذیب کند .