X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

برنامه ملی شبکه جامع و همگانی سلامت

به گزارش خبرنگار «سلامت» ایسنا دکتر علی اکبر سیاری در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی که پیرامون طرح تحول بهداشت برگزار شد،‌ ضمن اشاره به اقدامات دولت‌های گذشته در امر بهداشت گفت: در دولت‌های گذشته نیز برای گسترش شبکه بهداشت به شهرها اقداماتی صورت گرفت به طوری که پایگاه بهداشت معادل خانه بهداشت و همچنین کاردان معادل بهورز برای شهرها پیش بینی شد اما به دلیل نبود امکانات این اقدامات با موفقیت همراه نبود.

وی به اقدامات دولت نهم و دهم جهت توسعه پزشک خانواده و گسترش آن به شهرها اشاره کرد و افزود: از آنجا که زیرساخت‌ها برای این توسعه فراهم نشده بود، مجموعه این اقدامات موفقیتی را به همراه نداشت:   با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، وزیر بهداشت طی مشورت با کارشناسان مختلف به بازبینی، بازشناسی و حرکت تدریجی برنامه پزشک خانواده پس از حمایت دولت دستور داد و من مامور به انجام این کار شدم و نهایت تیم مربوطه تشکیل و اقدامات آغاز شد. 

سیاری در توضیح ضرورت تحول در بهداشت و همچنین راهبردهای آن گفت: شبکه‌ای که اکنون در روستاها مستقر است، کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان، افزایش امید به زندگی و همچنین ارتقای دیگر شاخص‌های بهداشتی را به دنبال داشته است اما مدل فعلی برای مراقبت فعال از بیماریهای مزمن کارساز نیست، بنابراین باید مدلی طراحی شود که عوامل خطر را کنترل کرده، مردم توانمند شوند و همکاری‌های بین بخشی نیز فراهم شود. 

وی استعمال دخانیات، کمتر تحرکی، رژیم غذایی نامناسب، فشار خون، چاقی و ... را از عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر خواند و گفت: علاوه بر این موارد آسیب‌های اجتماعی، خودکشی، قتل، تصادف و ... نیز برای مردم مشکل آفرین شده است. در کاری که می‌خواهیم انجام دهیم باید تمام این موارد را نیز پوشش دهیم. به این منظور سه راهبرد اصلی پیش بینی شده است؛ راهبرد نخست اصلاح سیستم است که در این راستا شش برنامه و هشت پروژه پیش بیی شده است. خود مراقبتی راهبرد دوم است که در این زمینه نیز باید آموزش‌های لازم به مردم داده شود و مردم مسئولیت سلامتشان را بر عهده بگیرند. راهبرد آخر نیز همکاری‌های بین بخشی و پای کار آمدن دیگر بخش‌هاست.

وی در این باره افزود: نخستین قدم برای این اصلاحات، مدیریت است. برنامه‌های لازم جهت آموزش مدیران و همچنین آموزش نیروی انسانی ارائه دهنده خدمات طراحی شده است.

سیاری در ادامه 18 هدف راهبردی در طرح تحول بهداشت را یادآور شد و گفت: ارتقای آگاهی، نگرش و مهارت‌های خودمراقبتی به میزان 30 درصد سال پایه، بهره مندی از خدمات شناسایی زودرس بیماریها، صدور کارت سلامت و مراقبت بیماریهای مزمن اولویت دار به میزان 60 درصد ، کاهش مرگ‌های ناشی از سکته‌های قلبی عروقی، سرطان‌ها و بیماریهای تنفسی، کاهش شیوع اختلالات شایع روانپزشکی، کاهش شیوع مصرف مواد مخدر ، کاهش شیوع مصرف الکل، ارتقای تکامل کودکان و همچنین ارتقای نرخ باروری به حد جایگزین از جمله این اهداف راهبردی است که باید جهت تحقق آنها تلاش شود 

سیاری از تدوین چهار برنامه ملی در قالب شبکه جامع و همگانی سلامت خبر داد و گفت: در راستای اجرای این چهار برنامه، برنامه مراقبت از روستاییان را اصلاح کردیم و سرانه روستایی نیز در حد قابل توجهی افزایش یافت. بنابراین انتظار آن است که دانشگاه‌ها 7500 پزشک و همچنین ماما، دارو و تجهیزات مورد نیاز را برای راه اندازی این شبکه جامع و همگانی سلامت تامین کنند 

وی افزود: برنامه ارائه خدمات سلامت به حاشیه‌ نشینان شهرها، برنامه استقرار شبکه جامع و همگانی سلامت در دو استان فارس و مازندران و شهرهای جدید (حداقل یک شهرستان از هر استان) و همچنین برنامه ارائه خدمات سلامت در کلانشهرها که در تلاشیم این موضوع را نیز با همکاری شهرداری‌ها به سرانجام برسانیم، از دیگر اقداماتی است که قرار است در قالب شبکه جامع و همگانی سلامت صورت گیرد.

سیاری توانمندسازی کارکنان و مدیران حوزه بهداشت، استقرار نظام پایش و ارزشیابی خدمات سلامت، تکمیل و تجهیز و توسعه شبکه بهداشتی درمانی کشور، از جمله واکسن‌های جدید و مکمل‌های مورد نیاز گروه‌های آسیب پذیر، تقویت ارتباط و همکاری بخش بهداشت با مراکز آموزشی، تدوین بسته‌های خدمتی بهداشتی درمانی و... را از دیگر برنامه ها دانست.