X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

با عقب نشینی دیگران, فقط فارس بود که با اقتدار! نسبت به اجرای طرح اقدام کرد.

محمد هادی ایمانیه درگفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، روند رفع مشکلات طرح پزشک خانواده را در فارس رضایت‌بخش !!!! دانست و اظهار کرد: از مجموع هجده مشکل اساسی این طرح در فارس، دوازده مشکل رفع شده و مابقی هم در حال رفع شدن است.
وی گفت:   از مهم‌ترین مسائلی که باقی مانده است نظم کامل در پرداخت است که البته بسیار خوب شده و پزشک خانواده روی این پرداخت مثل حقوقش حساب می‌کند.
ایمانیه به بایدها و نبایدها و برخی از مخالفت‌ها درباره این طرح و ادعای برخی درباره شکست طرح اشاره و تصریح کرد: وزیر بهداشت از این طرح حمایت کرده و این طرح را به قطاری در حال حرکت تشبیه کرده که نواقصش باید در حال حرکت برطرف شود و این طرح متوقف نمی‌شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه یکی از مشکلات این طرح برگه ارجاع است که متاسفانه مردم هنوز این امر را نپذیرفته‌اند، خاطرنشان کرد: عقل، درایت و علم ایجاب می‌کند که بیمار قبل از مراجعه به پزشک متخصص به پزشک خانواده مراجعه کند.
ایمانیه به محاسن برگ ارجاع اشاره کرد و افزود: بهره‌گیری از مشاوره پزشکی، اطلاع کامل پزشک از جزئیات سلامت شهروندان!!!  از حسن‌های دریافت برگه ارجاع است و این مسئله نسبت به آغاز طرح در حال تغییر است و مردم به تدریج این مسئله را می‌پذیرند.
وی با بیان اینکه برخی شیراز را پایلوت طرح پزشک خانواده می‌دانند، گفت: این دید کاملا اشتباه است، چراکه سه سال پیش با عقب نشینی دیگر استان‌ها فقط فارس بود که با اقتدار نسبت به اجرای طرح اقدام کرد.
ایمانیه تصریح کرد: مرحله پایلوت این طرح در چهار محال و بختیاری و خوزستان و سیستان و بلوچستان اجرا شد که حدود یک سال و نیم طول کشید و همان جا مشکلات این طرح برطرف شد!!! 
وی افزود: وقتی نسخه صفر1 این طرح به نسخه صفر 2 تبدیل و مشکلات طرح برطرف شد !!! وزرات بهداشت و درمان این طرح را به دیگر استان‌ها ابلاغ کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: این طرح در جلسه‌ای با حضور همه روسای دانشگاه‌ها به آنها ابلاغ شد و دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف به اجرای همزمان این طرح در کل کشور شدند، اما همه دانشگاه‌ها جز شیراز و مازندران از اجرای طرح عقب‌نشینی کردند.(آیا اکثریت اشتباه کردند؟)
وی تاخیر در پرداخت حق بیمه، نبود اعتماد پزشکان به بیمه‌ها، نبود معاینات رادیولوژی و آزمایشگاهی را از جمله مشکلات پیش روی اجرای طرح پزشک خانواده در ابتدای اجرای طرح برشمرد و گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته هم‌اکنون شاهد پرداخت 80 درصد حق بیمه‌ها بوده‌ایم و بیمه تامین اجتماعی هم قول پرداخت 20 درصد مابقی حق بیمه را به دانشگاه علوم پزشکی داده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه در حال حاضر بیش از هزار نفر از پزشکان در طرح پزشک خانواده ثبت نام کردند، افزود: این تعداد در آغاز طرح 600 نفر بوده و حتی 400 نفر از پزشکانی که به شغلی دیگر! روی آورده بودند، دوباره به شغل پزشکی بازگشتند.(gp:اکثر این 400 نفر از کارمندان دانشگاه و یا سایر ادارات هستند که قبلا هم در درمانگاهها کشیک میدادند!)
ایمانیه درباره بیمه سلامت ایرانیان و پرداخت حق بیمه نیز اظهار کرد: این بیمه قول داده است تا حق بیمه را تا انتهای سال 92 تسویه کند و از پانزدهم اردیبهشت ماه 93 نیز مردم برای بیمه شدن موظف شدند به دفاتر بیمه سلامت ایرانیان مراجعه و دفترچه‌های بیمه خود را دریافت کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: درصورتی که شخص بیمار در فاصله زمانی ثبت نام و دریافت دفترچه بیمه خود با بیماری روبه‌رو شود می‌تواند با دریافت برگ تاییدیه از بیمه به بیمارستان مراجعه کند.
ایمانیه درباره این موضوع که برخی پزشکان و بیمارستان‌های خصوصی زنان باردار را به سزارین تشویق می‌کنند، گفت: در این باره مقصر اصلی مردم و پزشکان هستند چراکه اجرای هرگونه عملیات سزارین منوط به جلب رضایت مردم است.
وی با بیان اینکه براساس شاخصه‌های علمی در دنیا باید 17 درصد زایمان‌ها به صورت سزارین باشد، تصریح کرد: هم‌اکنون این میزان در استان فارس به 61 درصد رسیده است.
ایمانیه با بیان اینکه بر تعداد عمل سزارین در بیمارستان‌ها نظارت می‌شود و به بیمارستان‌های متخلف اخطار داده می‌شود، تصریح کرد: مقرر شده است که هر سه ماه یکبار 5 درصد زایمان‌ها با سزارین کاهش یابد.