X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

همایش چالشهای نظام سلامت در فارس (2- پانل )


    این پانل  خواب آور نبود ! 

از ابتدای همایش با توجه به سابقه و قولی که برگزار کنندگان داده بودند به نظر میرسید مباحث چالش زایی مطرح گردد و جو حاکم بر سالن و اشتیاق شرکت کنندگان هم همین نوید را میداد . 
پانل با ارائه خلاصه ای از آنچه در طول زمان اجرای پزشک خانواده بر طرح و بر مردم گذشته بود توسط مجری-کارشناس محترم جلسه, که ظاهرا اپیدمیولوژیست نیز بودند, آغاز شد. ایشان که به نظر میرسید آگاهی خوبی از وضعیت موجود دارند, ابتدا شرحی از گفته های مسئولین از ابتدا تاکنون و بخصوص سند ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری را بیان کردند . وی گفت در سند ابلاغی نامی از طرح پزشک خانواده برده نشده است و این در حالی است که به مسائلی با وسعت و اهمیت کمتری نسبت به این طرح, اشاره شده است و این موضوع حکایت از اولویت نداشتن این طرح از نظر معظم له و کارشناسان مورد وثوق ایشان دارد . اشاراتی که به سطح بندی شده نیز با سطح بندی مورد نظر طرح پزشک خانواده متفاوت است و منظور از ارجاع نیز لزوما پزشک خانواده نیست. از طرف دیگر اظهارات مسئولین و وزرای اسیق و فعلی و نمایندگان مجلس و رئیس نظام پزشکی کشور نیز رضایتمندی چندانی را بخصوص نسبت به آنچه در حال اجرا در فارس است, نشان نمیدهد. 

اولین پزشکی که به بیان مشکلات پرداخت همکار محترمی از فوق تخصص های اطفال بود. ایشان دلیل شرکت خود در طرح را نیازمندی بیمارانش به علت مزمن بودن بیماری آنان ذکر کرد و گفت مجبور به شرکت در طرح بوده است اما مسئولان به وعده خود عمل ننموده اند و پرداختی ها تاخیر زیاد دارد و از آنجا که عمده درآمد ما , از همین محل بیمه هاست و بیماران بدلیل بیمار خاص بودن پرداختی ندارند, این وضع به روند اداره مطب و خدمت به بیماران صدمه میزند.
 در بخش دیگری ایشان گفتند من و خانواده ام در درمانگاه امام رضا(ع) (درمانگاه دانشگاهی و دولتی بزرگ شیراز ) نزد یکی از پزشکان عمومی ثبت نام کرده ایم اما تاکنون حتی چهره پزشک خانواده خود را ندیده ام و تنها کاری که تاکنون برای من انجام شده , مهر کردن دفترچه ها توسط منشی مربوطه است که این وظیفه نیز بارها به خودم محول میشود و منشی مهر را به خودم میدهد که مهر بزنم و هیچ خدمت دیگری دریافت ننموده ام. (این که وضع یک درمانگاه دانشگاهی باشد وای به حال سایر درمانگاهها و مطب ها ; gp) در پاسخ نماینده بیمه بکلی منکر موضوع شد و وضع پرداختها را رضایت بخش خواند. 

در ادامه بعضی از حاضران از اشاره نشدن به موضوع طرح پزشک خانواده یعنی مهمترین چالش فارس در سخنان رئیس کل نظام پزشکی و دکتر مهدوی اعتراض نمودند و نگرانی خود را از قربانی شدن فارس به پای سایر مسائل عنوان نمودند. 

یکی از پزشکان از دکتر مهدوی خواست طرح را به استان خودشان و تهران ببرند و اگر خوب است همه جا اجرا کنند! واکنش دکتر مهدوی یک لبخند بود. یکی دیگر از حاضران گفت همه بودجه پزشک خانواده فارس را به استان دیگری هدیه میکنیم و مبلغی نیز خود بدان اضافه مینماییم و خواهان توقف طرح در فارس شد. 

   در ادامه دکتر مردانی رئیس شورای هماهنگی پزشکان عمومی فارس پشت تریبون قرار گرفت و با اشاره به شخصیت مثبت و سابقه درخشان دکتر زالی و تاثیر گذاری نظام پزشکی, خواهان توجه به وضعیت پزشکان و مردم فارس شد. ایشان گفت ابتدا بیایید بررسی کنیم پزشکان فارس طرح پزشک خانواده را میخواهند یا نه و این کار را باید نظام پزشکی بدور از پیش داوری و از همه اعضا در فارس انجام دهد و بعد اگر اکثریت طرح را خواستند ; ببینیم چگونه اجرا کنیم بهتر است. ایشان معضل اصلی جامعه پزشکی فارس را نداشتن صاحب و نداشتن نهاد صنفی مستقل و قوی دانستند وی ضمن تشکر و قدردانی از دکتر حقیقت و دکتر مهدی رضایی و دکتر نوید ناصری از اعضای هیئت مدیره نظام پزشکی شیراز در پیگیری مطالبات پزشکان, از ریاست نظام پزشکی شیراز انتقاد جدی نمودند و گفتند متاسفانه ایشان به رغم تقاضای توقف طرح و اعلام این خواسته یه مسئولین, در چند ماه اخیر در این خصوص موضع بی عملی  و سکون اتخاذ نموده است. ایشان وضعیت پزشکان داخل طرح و خارج طرح را بد توصیف کردند و باز هم خواهان توجه جدی به آن شدند و ادامه وضع موجود را به صلاح مردم و پزشکان ندانستند. وی گفت با لغو قرارداد بیمه ها و ایجاد محدودیت در مراجعه بیماران  به پزشکان عملا مهر نظام پزشکی دیگر کارایی ندارد و ما امروز آمده ایم مهرمان را به رئیس نظام پزشکی پس بدهیم! چرا که دیگر برای پزشکان شانی قائل نیستند و این نه تنها از طرف مدیران, که از طرف خود نظام پزشکی اتفاق افتاده است. 
  
    دکتر زالی در پاسخ با اشاره به سخنان دکتر مردانی و تماسهای قبلی وی گفتند: من پیگیر درخواستهای ارسالی از طرف دکتر مردانی در گذشته بوده ام و باز هم بازگشت قرارداد بیمه ها برای پزشکان فارس را دنبال خواهم نمود.

نماینده ماماها سخنران دیگر جلسه بود که از مصائب ماماها در طرح گفت و از حقوقی که از ایشان و مردم پایمال گردیده است . ایشان نیز خواهان توقف وضع موجود گردید.(در صورت ارسال فایل سخنان ایشان یا سایر همکاران, حاضر به درج کامل آن هستیم.gp) 

تعدادی از متخصصین اطفال نیز با بیان مشکلات خود خواهان توقف طرح و یا خروج اطفال زبر ۵ سال از طرح شدند تا سلامت کودکان فارس بیش از این در معرض تهدید قرار نگیرد. آنها مطرح نمودند که بیشترین آسیب و زیان  این طرح متوجه متخصیصین اطفال بوده است و از تعطیلی چهار مطب دیگر متخصصین اطفال در طی 45 روز گذشته بدلیل نابسامانیها و ورشکستگی ناشی از اجرای غلط نظام ارجاع خبر دادند و نسبت به تعطیلی بقیه مطب ها نیز هشدار دادند. 

در ادامه رئیس ستاد پزشک خانواده به نظرسنجی انجام شده توسط ستاد اجرایی استناد کرد و گفت 68 درصد از پزشکان داخل طرح راضی اند!! این سخنان از سوی رئیس انجمن پزشکان عمومی شیراز استقبال شد اما حاضران جلسه را ( که اکثریت آنان را پزشکان عمومی تشکیل می دادند! ) به واکنش واداشت . مجری جلسه از مخدوش بودن و فراگیر نبودن این نظر سنجی گفت و بیان داشت این نظر سنجی تنها از افراد داخل طرح صورت گرفته و جمع کثیری نادیده گرفته شده اند .
پزشک دیگری گفت: به فرض درستی این نظر سنجی , حضور 32 درصد مخالف در داخل طرح یعنی بالغ بر 320 مخالف از 1000 پزشک داخل طرح! و این خود عدد کمی نیست و بزرگترین خطری است که کیفیت را بدلیل احساس اجبار پایین خواهد آورد. از سوی دیگر این نظر سنجی چهار گزینه ای بوده و نه دو گزینه ای! وی از مصادره آرا افراد نسبتا مخالف و یا نسبتا موافق به نفع افراد کاملا موافق ابراز شگفتی کرد و گفت آنالیز آماری درست صورت نگرفته است و بدین ترتیب مدیران ارشد از سوی مجریان فریب داده میشوند و همین آمارهای غلط و مخدوش کار را به اینجا رسانده است و مسئولیت اخلاقی و قانونی برای انعکاس واقعیات نباید نادیده گرفته شود و خلاف آن خیانت به مردم و نظام است. وی خواهان انتشار نتیجه سایر سوالات نظرسنجی در خصوص اجزای طرح , میزان رضایت از نظام پزشکی , انجمن پزشکان عمومی و ... شد.

یکی از همکاران خانم نیز با بیان اینکه از ابتدای فعالیت کاری خود در 30 سال گذشته, تنها در زمینه زنان فعالیت مینموده است, گفت با اجرای این طرح ما که اصلا توانایی شرکت در طرح نداشته ایم با لغو قرارداد بیمه ها نادیده گرفته شده ایم و شغل ما غیر منصفانه محکوم به شکست شده است. وی خواهان توجه جدی دکتر زالی به وضعیت افراد مشابه و خارج از طرح شد. ایشان از هدر رفتن زحمات 30 ساله خود و همسرش با اجرای این طرح ناپخته خبر داد و آن را عادلانه ندانست. 

تعدادی از چشم پزشکان و دیگر متخصصین هم از سخنرانان دیگر جلسه بودند که همگی خواهان توقف طرح گردیدند. 

در طول جلسه بارها یکی از اعضای پانل قصد تمام کردن جلسه برای شرکت در جلسه دیگری با دکتر زالی در نظام پزشکی را داشت که با اعتراض حاضران مواجه گردید. همچنین شدت انتقادات بکلی اعضای پانل را شوکه کرد و یکی از ایشان به مجری جلسه در مورد اداره پانل معترض گردید که با پاسخ یکی از حاضران مواجه شد, بدین مضمون که: مگر همیشه باید سوالات پانل موافق طبع شما و از قبل هماهنگ شده و البته بی خاصیت باشد؟ 

در انتها دکتر زالی با اشاره به سخنان حاضران ابراز کردند من مطالبات شما را دریافتم و حداکثر تلاش خود را برای انتقال و پیگیری خواست پزشکان خواهند نمود و بخصوص بازگشت قرارداد بیمه ها را برای پزشکان خارج از طرح و همپوشانی بیمه ها را تا اجرای کامل طرح در سراسر کشور پیگیری مینمایند که با استقبال حاضران مواجه شد. 

بعد از ترک جلسه توسط دکتر زالی , پانل ادامه یافت و نماینده انجمنهای پزشکی نیز طی سخنان مبسوط و متقنی طرح را به نقد جدی کشید و توجه به این مشکلات را لازمه ارتقا وضعیت سلامت دانست. 

جا دارد از زحمات برگزار کنندگان جلسه تشکر نماییم که توانستند اولین بار فضایی فراهم آورند تا بعد از 2 سال , بخشی از مشکلات مستقیما توسط جامعه پزشکی در یک جلسه نسبتا آزاد مطرح گردد. هرچند باز هم برخی مدیران , این بار با حاضر نشدن در جلسه گوش خود را به روی حقایق بستند تا جبران دهانهای نبسته را کنند !