X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

سهم سلامت ایرانیان از درآمد ناخالص ملی ۴ درصد/ سرانه درمان کشورهای همسایه ۱۰ برابر ایران

وزیر بهداشت در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد : اینکه می‌گویند سهم سلامت ایرانیان از درآمد ناخالص ملی ۵.۶ درصد است را من قبول ندارم و زیر ۴ درصد است، سرانه درمان حتی در کشورهای اطراف ما نیز ۱۰ برابر ایران است.

سیدحسن قاضی زاده هاشمی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت: مهمترین کار برای اصلاح و بهبود خدمات بهداشتی و درمانی در کشور این است بتوانیم سرانه درمان را اصلاح کنیم و در کنار آن مدیرت و نظارت بر ارائه خدمات هم که وظیفه وزارت بهداشت است باید اصلاح شود.‌اگر بتوانیم این دو کار را همزمان و به موازات هم انجام دهیم، مشکلات حوزه سلامت حل می شود.

وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که برای اصلاح سرانه درمان در کشور چه اقداماتی انجام شده است، توضیح داد: گروهی از کارشناسان با مدیریت دکتر دانش جعفری در حال بررسی و جمع بندی سهم مطلوب سلامت از درآمد ناخالص ملی هستند که بعد از اتمام کار کارشناسی اعلام می کنند. وی ادامه داد: حتی نظر ما این است که افزایش سرانه درمان در اختیار وزارت بهداشت قرار نگیرد بلکه در اختیار بیمه‌ها قرار گیرد تا بتوانند بهتر خرید خدمت کنند و کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی بالاتر برود.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که سهم سلامت از درآمد ناخالص ملی اکنون چقدر است، گفت: برخی می‌گویند سهم سلامت از درآمد ناخالص ملی اکنون 5.6درصد است اما من قبول نداریم، به نظر من سهم سلامت از درآمد ناخالص ملی کمتر از 4 درصد است و از نظر سرانه درمان نیز نه تنها از کشورهای پیشرفته دنیا حتی از کشورهای اطرافمان هم بسیار عقب تر هستیم. سرانه درمان در این کشورها چند 10 برابر ایران است.

وزیر بهداشت اضافه کرد: بالاخره این کشورها به سلامت مردمشان اهمیت داده‌اند و این موضوع را در اولویت کاری قرار داده‌اند اما ما از این نظر کوتاهی کرده‌ایم.