X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

یک نکته از هزار; سامانه الکترونیک (1)

   بهترین دفاع سایبری ; خلا اطلاعات در سامانه شماست ,  

اگر اطلاعات شما غلط باشد که چه بهتر!! 

 در شرایط فعلی جامعه , نظیر نبود منابع مالی و ...  و بدون بررسیهای امکان سنجی , همکاران چه بسا نگون بخت ما را وارد طرحی کرده اند که قابل انجام نیست. و بدین ترتیب باعث گردیده اند سامانه الکترونیک سلامت در بسیاری از موارد عملا خالی از اطلاعات مفید برای دوست یا دشمن باشد . در مواردی هم که اطلاعاتی وارد گردیده بدلیل عدم اعتبارسنجی فاقد ارزش است . شاید به همین دلیل باشد که در پایش فشارخون از این سامانه استفاده نگردید و اندازه گیری فشارخون به همان روش سنتی انجام شد. 

از اینها که بگذریم دو مسئله امنیت اطلاعات و امکان استفاده در هر مراجعه درمانی و یا جهت انجام اقدام بهداشتی عوامل محدود کننده ارزش این سامانه است. باز و بسته کردن سامانه و وارد کردن اطلاعات به فرض تکمیل و صحت همه اطلاعات قبلی, امری است که با وضع فعلی فضای اینترنتی تقریبا محال است و از نظر امنیتی نیز که بعضا حتی شاهد سواستفاده ها از عابر بانکها , کارت سوخت و حتی سامانه مرکزی مالی , با وجود حساسیت بیشتر همه , بوده ایم . این مشکلات در حوزه بهداشت و درمان به دو علت همزمانی لزوم فراگیری بیشتر و لزوم دسترسی آسان ( که خود هم عامل تهدید کننده و هم عامل پیش برنده است ) دو چندان میشود. عواملی که باعث گردید یکی از دلایل عدم ورود نظامیان و نیروهای مسلح به طرح باشد. 

اما خوشبختانه باید اعتراف کنیم که در وضع فعلی سامانه الکترونیک سلامت فارس  نه تنها کاملا بی خطر!! بوده و هیچ خطری امنیت شهروندان را تهدید  نمیکند , بلکه باعث شکست هر بدخواهی هم خواهد شد !! این را  از این بابت عرض میکنم که یک سیستم امنیتی فوق العاده !! سامانه را حمایت میکند و این سیستم را بیش از این که مدیون  مدافعان سایبری باشیم , مدیون مجریان و برنامه ریزان پزشک خانواده ایم!! با این شعار  :  

بهترین دفاع سایبری نبودن اطلاعات صحیح در سامانه شماست .  

آری همیشه کشفیات بزرگ را مردان بزرگ انجام نداده اند! 

 

نظر خانواده :
با سلام خدمت همه دست اندر کاران وبلاگ خوبتان:برقراری سامانه سلامت فی نفسه امری مبارک است ولی نظر گاهی که یک طرح علمی منطقی و درست را برای پزشک خانواده به عنوان مسئول سلامت مردم بر نمیتابد نمیتواند سامانه ای خوب و صحیح را برای سلامت شهروندان فراهم کند.و بی اختیار یاد مثلی فارسی می افتیم که" آفتابه لگن هفت دست شام و نهار هیچی" بر اساس کدام پرونده سلامت این سامانه تغذیه میشود ؟وجود این سامانه مثال اسمی است بدون معنا و ظرفی است بدون مظروف و انسانی بدون احساس و بهاری بدون اعتدال .سرگدشت چنین پدیده هائی بی مصرف افتادن آنهاست. روز اول با سر و صدا و توپ در کردن و تشکر از خود رو نمائی میشوند و روز بعد یا بی مصرفی انها خودنمائی میکند و یا نفر بعدی یا گروه بعدی خواهد امد و انها را از بیخ و بن نفی میکند و از مضرات ان میگوید. امید واریم که روزی محتویات این سامانه اطلاعاتی بتواند در پیشگیری تشخیص و درمان درد دردمندان این خطه انجام وظیفه کندو شهروندان هر شهر و دیاری احساس کنند از سلامت پایدار تر و بیشتری برخوردار شده اند.