X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

وزیر بهداشت: هزینه‌های درمانی سالانه 7 درصد ایرانی‌ها را زیر خط فقر می‌برد:

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: هزینه‌های کمرشکن درمان سالانه هفت درصد جمعیت کشور را زیر خط فقر می برد. دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی در سفر به استان کرمانشاه، اولویت کاری وزارت بهداشت را ایجاد آرامش در بازار دارو تا پایان سال عنوان و ابراز امیدواری کرد این اولویت زودتر از موعد محقق شود و مشکل دارو در ماه‌های آینده برطرف می شود. وی بخشی از مشکلات اصلی بخش بهداشت و درمان را مشکلات مدیریتی دانست و همچنین گفت: ورود بخش خصوصی می تواند کمک‌های بسیاری را در زمینه توسعه خدمات درمانی ایجاد کند.  .  

تعرفه های پزشکی غیرمنصفانه است  هاشمی با غیرمنصفانه دانستن تعرفه های پزشکی، اظهار داشت: چنانچه بتوانیم سهم سلامت را از خزانه بگیریم تعرفه ها تغییر کرده و درآمد بیمارستانهای دولتی افزایش می یابد. همین موجب آرامش هر چه بیشتر پرسنل و ارتقاء تجهیزات درمانی شده و در نهایت موجب افزایش رضایتمندی و کاهش فاصله سطح کیفی خدمات در بخش دولتی و خصوصی خواهد شد.

15 هزار پزشک به کاری غیر از پزشکی مشغولند

وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر 15 هزار پزشک به دلیل وضعیت معیشتی به کاری غیر از پزشکی اشتغال دارند، یادآور شد: این در حالیست که با کمبود پزشک مواجه‌ایم و به حداقل 2000 پزشک در کشور نیار داریم.

هاشمی گفت: چنانچه تعرفه‌ها تغییر کرده و وضعیت بیمارستانهای دولتی ارتقاء یابد، قطعا این مشکل نیز مرتفع خواهد شد.

به گفته وزیر بهداشت، از مجموع 210 هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده برای سال جاری کشور 127 هزار میلیارد تومان آن از منابعی است که امکان تحقق آن وجود ندارد. ضمن آنکه بر اساس بودجه نیز کارهایی پیش بینی شده که با این کسری فعلی امکان انجام آنها میسر نیست.

وی به مصوبه مجلس در خصوص اختصاص 10 درصد از درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها به بخش بهداشت و درمان اشاره کرد و اظهار داشت: باید سال گذشته 5000 میلیارد تومان و امسال نیز 6000 میلیارد تومان از این محل به بخش بهداشت و درمان واریز می شد که تاکنون هیچ مبلغی واریز نشده است.

به گفته هاشمی تامین بیمه بیکاری و درمان از مهمترین نیازهای مردم کشور است، زیرا در حال حاضر بخاطر هزینه های کمرشکن بخش درمان، سالانه هفت درصد جمعیت کشور زیر خط فقر می روند.

همچنین در زمینه تامین نیازهای اولیه ازجمله دارو نیز باید تلاش بیشتری صورت گیرد تا بتدریج وضعیت کشور در این زمینه بهبود یابد.