X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

پزشک خانواده = ارتقاء , پیشگیری و غربالگری

توانمندسازی در حد تیم ملی!! 
gp : سخنان آقای دکتر ملک افضلی آینده پزشکان عمومی در برنامه پزشک خانواده را تا حدودی روشن میکند. در این سخنان  برنامه پزشک خانواده واقعی تشریح گردیده است . نکات اصلی این سخنان را به صورت رنگی آوردیم .همانگونه که ملاحظه مینمایید کمتر نامی از درمان آورده شده است .   
دو موضوع قابل تامل در این سخنان اولی برای ستاد اجرایی پزشک خانواده فارس و دیگر برای همکارانمان در تشکلهای پزشکان عمومی :  
اولا وضعیت پزشک خانواده فارس را با آن مقایسه کنید تا میزان موفقیت طرح در فارس مشخص شود . در فارس پزشکان ازعهده بار مراجعات مردم برای درمان هم برنیامده اند چه رسد به داشتن فرصت جهت اجرای اقدامات بهداشتی !  
دوما این سخنان را با دستورالعمل به اصطلاح توانمند سازی پزشکان عمومی مقایسه کنید ( و خوش خیالی برخی دوستان که همایش هم برای آن ترتیب داده اند ) تا ببینید در برنامه پزشک خانواده کدامیک در دستور کار قرار دارد؟  با اجرای این برنامه عملا بتدریج درمان هم از اختیارات پزشک خانواده حذف خواهد شد ! چه رسد به انجام سونوگرافی و رادیولوزی و یا عمل آپاندیس !! دریغ از  یک عمل خالبرداری ساده !!  
حالا بروید  در حد سوپرمن یا رستم خودمان , توانمندسازی کنید ! 
 
پزشک خانواده باید خواستارسلامت مردم باشد نه گوشه‌نشینی؛ 
۹۰درصد برنامه پزشک خانواده به : ارتقا ،  پیشگیری و غربالگری خلاصه می‌شود.

معاون پژوهشی اسبق وزارت بهداشت در مورد نحوه اجرای پزشک خانواده گفت: اگر ارتقا، پیشگیری و غربالگری را در برنامه پزشک خانواده جدی نگیریم، به جایی نمی‌رسیم و در این بین باید جایگاه بخش خصوصی را هم فراموش نکنیم.

به گزارش پزشکان خانواده به نقل از فارس، حسین ملک‌افضلی در مراسم تودیع و معارفه معاونان بهداشت وزارت بهداشت به دغدغه‌های حوزه سلامت از جمله پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: پزشک خانواده این روزها و در چند سال اخیر بحث جدی در حوزه سلامت بوده و اگر رویکرد درستی در این زمینه نداشته باشیم هر چه تلاش کنیم به جایی نمی‌رسیم.وی با اشاره به اینکه پزشک خانواده زمانی ارزش دارد که در برنامه مراقبت‌های اولیه بهداشتی قرار گیرد، گفت: 40 سال پیش زمانی که سیستم شبکه مراقبت‌های اولیه آغاز شد اولویت را در روستاها قرار دادیم چرا که وضعیت روستاها چندان مناسب نبود اما امروز باید شهر و روستا را به یک شکل نگاه کنیم چرا که حاشیه شهرها و مناطق محروم شهری به مراتب وضعیت بدتری از روستاها دارد.
ملک‌افضلی توجه به اصل عدالت در پوشش همگانی شبکه سلامت بسیار مهم دانست و افزود: اگر قرار است رویکرد پزشک خانواده را برای تحقق شبکه مراقبت‌های اولیه انتخاب کنیم باید همه افراد جامعه بدون توجه به خصوصیتی خاص زیر پوشش قرار گیرند. پزشک خانواده باید خواستار سلامت باشد نه گوشه‌شینی که هر وقت مردم مریض شدند به آن مراجعه کنند که در این صورت روز به روز هزینه‌ها زیادتر شده و پرداخت از جیب مردم بالاتر خواهد رفت.
به گفته ملک‌افضلی باید زنجیره ارائه خدمت در گروه‌های سنی خاص مانند کودکان و سالمندان را شناسایی و براساس پروتکل‌های مشخص به آنها خدمت ارائه کنیم حتی اگر این خدمت در داخل !! منازل باشد . وی استفاده از تعیین‌کننده‌های اجتماعی را در کنار شبکه مراقبت‌های اولیه بهداشتی بسیار مهم دانست و گفت: اگر بخواهیم موفق عمل کنیم باید اصل را در توانمندی جامعه بگذاریم که مشارکت مردم در این زمینه باید جدی گرفته شود و پزشک خانواده می‌تواند با درک این مسئله رهبری توانمند‌سازی جامعه را برعهده بگیرد.
معاون پژوهشی اسبق وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: بدون تردید در بسته پزشک خانواده باید به سه خدمت ارتقاء ، پیشگیری  و  غربالگری  بسیار اهمیت داد و به آنها هویت مستقل دهیم نه اینکه در خدمات بهداشتی این مسائل گم شوند چرا که 90 درصد برنامه پزشک خانواده در همین سه نکته خلاصه می‌شود.
وی توجه به جایگاه بخش خصوصی در سیستم ارجاع را بسیار موثر دانست و گفت: ارجاع نقطه بسیار حساس این برنامه است و در این سیستم باید جایگاه بخش خصوصی را فراموش نکنیم از طرفی باید نظام اطلاعاتی و آماری درستی داشته باشیم تا برنامه‌هایمان مبتنی بر شواهد باشد.
ملک‌افضلی تصریح کرد: یکی از جاه‌های که بسیار می‌تواند به وزارت بهداشت کمک کند شهرداری است چرا که او سازمان تنها نهادی است که هر روز در خانه مردم را می‌زند و با آنها تعامل زیادی دارد. 

نظر خانواده: 

- با سلام:امیدوارم که راهبرد منطقی تشریح شده توسط آقای دکبر ملک افضلی مورد توجه عملی جناب آقای وزیر هم قرار گرفته و جز الویتهای اول برنامه ی ایشان واقع گرددولی متاسفانه دوستان ما در انجمن ایران سرنا را از سر گشادش در حال نواختن هستند و همانگونه که شما هم اشاره داشته اید بر این ابلاغیه( ابلاغیه توانمند سازی پزشک عمومی)پای میفشارند حال انکه این دستور العمل در خود نگاه آمرانه به پزشک عمومی نگاه ابزاری به پزشک عمومی و با رانت مستتری که به بعضی پزشکان فعال در زمینه های آرایشی و زیبائی میدهد موجب تفرقه و جدائی بین صفوف پزشکان عمومی خواهد شد و اساسا هدف این ابلاغیه در راستای اهداف پزشک خانواده نبوده و نیست بلکه برای پوشاندن کاستی ها در مناطقی که متخصصین حضور ندارند طراحی گردیده و از انجا که هییت مدیره انجمن ایران فاقد یک برنامه راهبردی برای انجمن هستند به اینگونه ابلاغیه ها دلخوش و انرا در بوق میکنند.همانگونه که آقای دکتر ملک افضلی گفته اند تنها راه صحیح و منطقی جهت اصلاح نظام سلامت ما برنامه ی( پی اچ سی) که ایران بیز یکی از امضا کنندگان ان در قزاقستان بود که برنامه مکمل ان نیز تا 2015 طراحی شده بعلاوه ی پزشک خانواده ای که مبتنی بر چنین بستری باید بومی گردد میباشد.امید که انجمن پزشکان عمومی ایران با درک چنین ضرورتی در نگاه خود به پزشک خانواده تجدید نظری کلی داشته باشد.