X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

بخشی از سخنان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درمراسم روز پزشک

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز پنجشنبه ۳۱ مرداد در مراسم روز پزشک که با حضور وزیر بهداشت و دهها نفر از جامعه پزشکی ایران برگزار شد،ضمن اشاره به وضع بغرنج دارو و درمان در کشور، گفت: « مردم باید این احساس را داشته باشند که هر وقت لازم باشد بتوانند به راحتی از امکانات پزشکی استفاده کنند. اکنون توده مردم دعا می‌کنند که پایشان به بیمارستان باز نشود زیرا هزینه‌های پزشکی سنگین است.»
هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه «مردم تغییر می‌خواستند و خود این کار را انجام دادند»، تصریح کرد:  اکنون مردم باید قدر این دستاورد خود را بدانند زیرا آنها کار بزرگی کردند. نظام هم باید به خوبی با این رای مردم همراهی کند و رهبری هم تاکید کردند که رای مردم و حق‌الناس است. وی در بخشی دیگر از سخنان خود حسن هاشمی قاضی‌زاده، را گزینه خوبی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دانست و گفت: «من با وی به صورت عمیقی سر و کار داشته‌ام و در واقع هم تجربه کار با وی را داشتم و هم مریض وی بوده‌ام.»
 هاشمی رفسنجانی پوشش کامل بیمه درمانی را یکی از راهکارهای کم کردن مشکلات کنونی عنوان کرد و گفت: «من و همکارانم در دولت خود به این نتیجه رسیده بودیم که یک تامین اجتماعی کامل ایجاد کنیم و این لایحه را هم به مجلس فرستادیم ولی عمر دولت به تکمیل این لایحه نکشید. من امیدوارم یکی از کارهایی که دولت تدبیر و امید انجام ‌دهد ایجاد یک تامین اجتماعی کاملی باشد.»

وی از تهیه برنامه‌ سیاست‌های کلی سلامت توسط مجمع تشخیص مصلحت خبر داد و گفت این برنامه به رهبر جمهوری اسلامی منتقل شده و در صورت موافقت ابلاغ خواهد شد.

 رئیس مجمع تشخیص در عین حال به خروج بسیاری از نخبگان و پزشکان در سال‌های اخیر از کشور اشاره کرد .
در این مراسم حکم علیرضا زالی، رئیس کل نظام پزشکی کل کشور، نیز از سوی  محمد نهاوندیان، رئیس دفتر روحانی، ابلاغ شد.

حسن هاشمی قاضی‌زاده وزیر بهداشت و درمان روحانی نیز در این مراسم با بیان این که ریاست زالی بر نظام پزشکی کشور فصل جدیدی را برای جامعه پزشکی رقم زده، گفت: «بسیار علاقه‌مندیم بخش عمده‌ای از وظایف که به تصدی دولت نیازی ندارد را به سازمان نظام پزشکی واگذار کنیم.»

وزیر بهداشت و درمان افزود: «در این راستا می‌توان آموزش مداوم، صدور مدارک پزشکی و پیراپزشکی در مقاطع مختلف، تدوین نظام ارزشیابی مراکز درمانی و بهداشتی کشور و نظارت بر آنها را می‌توان به سازمان نظام پزشکی واگذار کرد.»