X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

۹۰درصد هزینه‌های پزشک خانواده هدر رفته است؛ نباید با جان مردم بازی شود؛

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

حوزه سلامت محل آزمون وخطا نیست. 

واگذاری ۲۵۰۰ نفر به یک پزشک، خلاف سیاست کلی نظام سلامت است در حالی که هر پزشک خانواده در سطح اروپا ۴۰۰ نفر از افراد را تحت پوشش دارد  

اجرای طرح پزشک خانواده در برخی کشورهای پیشرفته‌ این گونه است که پزشک ۱۰ ماه از سال را کار میکند،  یک ماه از سال را دوره آموزش جدید را می‌گذراند و یک ماه را نیز با هزینه دولت بهترین رفاه و تفریح را دارد؛ 

 حدود ۵۰ سال است شوروی سابق پزشک خانواده را با زیرساخت‌هایی مثل کشور ایران اجرا می‌کند که نتیجه اش آن شده که شوروی از لحاظ علم پزشکی ضعیف ترین کشور دنیاست.

  نباید با جان مردم بازی شود؛

رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه طرح پزشک خانواده مدلی انگلیسی است که بیشتر از 60 سال است در این کشور به اجرا درآمده است، افزود:  

زمانی که قرار بود این طرح در انگلستان اجرا شود ابتدا زیرساخت‌های آن از جمله تربیت پزشک خانواده فراهم شد.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی، تامین منابع مالی واقعی را از دیگر زیرساخت‌های لازم برای اجرای موفق طرح پزشک خانواده خواند وادامه داد: به طور حتم بدون تامین منابع مالیٕ، کارایی اجرای این طرح به سرعت پایین آمده و با شکست روبرو می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، بر تعامل دستگاه‌های مختلف در اجرای طرح پزشک خانواده تاکید وتصریح کرد: با توجه به اینکه منابع مالی حوزه سلامت در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و سیاست‌گذاری‌ها نیز بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است این موضوع اجرای پزشک خانواده را با مشکلاتی روبرو کرده است، واقعیت آن است که متاسفانه وزارت تعاون در حوزه اختصاص منابع مالی از جمله در بیمه‌ها سابقه خوبی از خود نشان نداده است.

وی، یادآور شد: بر اساس قانون باید ۶۰ درصد بدهی بیمه‌ها به مراکز درمانی باید در عرض دو هفته انجام گیرد اما متاسفانه شاهدیم حدود ۷ ماه است که این پرداخت‌ها به تعویق افتاده است که این مهم، بی‌اعتمادی و کاهش انگیزه پزشکان را در بحث اجرای پزشک خانواده به همراه دارد.

خضری، با بیان اینکه تعرفه‌های درمانی شفاف و واقعی نیست، تاکید کرد:‌ امروزه عملکرد دولت در بحث بودجه این گونه شده که بودجه همه وزارتخانه‌ها را تقسیم می‌کنند و اگر از ته مانده بودجه مبلغی باقی مانده باشد آن را به وزارتخانه بهداشت می‌دهند و در این شرایط انتظار دارند وضعیت بهداشتی و درمانی کشور بهبود یابد یا اینکه امکان اجرای طرح‌های کلان مثل پزشک خانواده وجود داشته باشد.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس نهم، با بیان اینکه اولویت اصلی کشورهای پیشرفته آموزش و بهداشت و درمان است، تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما این اولویت در رتبه ۱۱ قرار دارد و به دلیل نبود مدیریتی مجرب، به جای قانون‌مداری و تمکین از قانون، شاهد قانون‌گریزی هستیم.

 

واگذاری ۲۵۰۰ نفر به یک پزشک، خلاف سیاست کلی نظام سلامت است

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه در طرح پزشک خانواده اعداد به درستی دیده نشده است،‌ ادامه داد: واگذاری ۲۵۰۰ نفر به یک پزشک، خلاف سیاست کلی نظام سلامت است در حالی که هر پزشک خانواده در سطح اروپا ۴۰۰ نفر از افراد را تحت پوشش دارد که این نشان از سیاست‌گذاری‌های نادرست در حوزه سلامت کشور است.

وی، با تاکید بر اینکه اجرای طرح پزشک خانواده همواره با شعار همراه بوده است، افزود: در اجرای این طرح عملا ۶ برابر کار یک پزشک معمولی بر دوش پزشک خانواده است.

خضری، یادآور شد: اجرای طرح پزشک خانواده در برخی کشورهای پیشرفته‌ این گونه است که پزشک ۱۰ ماه از سال را کار میکند،  یک ماه از سال را دوره آموزش جدید را می‌گذراند و یک ماه را نیز با هزینه دولت بهترین رفاه و تفریح را دارد؛ پزشکان در اجرای این طرح مسکن و رفاهشان تضمین شده و دیگر دغدغه‌ مالی ندارند در حالی که در کشور ما اصلا چنین مواردی دیده نشده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید بر اجرای درست پزشک خانواده در کشور، یادآور شد: اجرای درست و دقیق این طرح در ۵ الی ۶  سال اول هزینه‌بر است که در واقع می‌توان آن را نوعی سرمایه‌گذاری محسوب کرد زیرا از این طریق طول عمر بالا رفته و با کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی روبرو می‌شویم؛ یعنی نسل فعال و مولد کشور دارای طول عمر بیشتری می‌شوند.

 

پزشک خانواده تاکنون ثمری جز ضررو زیان همراه نداشته است

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس نهم،‌ با تاکید بر اینکه اجرا نکردن یک طرح بهتر از بد اجرا کردن آن است، تصریح کرد: پزشک خانواده جز اصلی‌ترین برنامه‌ها بوده اما تاکنون به جز ضررو زیان و بی‌اعتمادی چیز دیگری به همراه نداشته است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، گفت: نمونه اجرای پزشک خانواده در غرب و شرق یعنی انگستان و شوروی سابق قابل مقایسه است؛ حدود ۵۰ سال است شوروی سابق پزشک خانواده را با زیرساخت‌هایی مثل کشور ایران اجرا می‌کند که نتیجه اش آن شده که شوروی از لحاظ علم پزشکی ضعیف ترین کشور دنیاست.

وی، با تاکید بر اینکه در حوزه سلامت نباید آزمون و خطا انجام شود، تصریح کرد: نباید با جان مردم بازی شود؛ با وجود آنکه سرمایه انسانی به عنوان بالاترین ثروت هر کشوری تلقی می‌شود اما متاسفانه این مهم در کشور ما نادیده گرفته می‌شود.

خضری، در ادامه تجمیع صندوق‌های بیمه‌ای را در اجرای طرح پزشک خانواده بسیار کمرنگ خواند و افزود: نبود این تجمیع باعث منتفی شدن طرح پزشک خانواده می‌شود زیرا عملا ۹۰ درصد منابع را باید بیمه‌ها به این طرح دهند؛ بر اساس قانون در طرح پزشک خانواده باید تجمیع بیمه‌ها را داشته باشیم اما دولت با قانون گریزی آن را اجرا نکرد و اکنون که اجرای طرح پزشک خانواده در دستور کار قرار گرفته لایحه شورای عالی بیمه سلامت کشور به مجلس آمده که طبق برنامه باید ۲ سال قبل شکل می‌گرفت.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: به طور حتم هر میزان بودجه‌ای که برای اجرای طرح پزشک خانواده در نظر گرفتند ۹۰ درصد آن به هدر رفته که علاوه بر هدررفتن منابع مالی بحث آسیب‌های اجتماعی را نیز مطرح بوده زیرا به صورت ناقص و غلط به اجرا درآمده است

 شوروی سابق پزشک خانواده را با زیرساخت‌هایی مثل کشور ایران اجرا می‌کند که نتیجه اش آن شده که شوروی از لحاظ علم پزشکی ضعیف ترین کشور دنیاست.عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از مدیریت ضعیف در اجرای طرح کلان پزشک خانواده در کشور، گفت:
متاسفانه به علت نقص‌های فراوان و اشتباه در اجرای پزشک خانواده ۹۰درصد هزینه‌های آن هدر رفته و ثمری جز ضرر و زیان نداشته است.