X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

نشست شورای هماهنگی پزشکان عمومی فارس با نظام پزشکی شیراز

گزارش نشست شورای هماهنگی پزشکان عمومی استان فارس با هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی شیراز  

در پی انتشار بیانیه مشترک مجمع عمومی و شورایعالی سازمان نظام پزشکی مبنی بر ادامه روند فعلی اجرای نسخه 02 در استان فارس و اعتراض بسیاری از پزشکان استان بخصوص نسبت به بند فوق ، به درخواست شورای هماهنگی پزشکان عمومی استان نشستی به این منظور با هیئت مدیره سازمان درمحل نظام پزشکی شیرازدر تاریخ 5/5/92 برگزار گردید. 

 در این جلسه دکتر مردانی رئیس شورا ،دکتر خواجه دبیر شورا، دکتر جعفری منشی و خزانه دار، دکتر دهقانی نماینده کارگروه پزشک خانواده شورا ، دکتر خسروانی عضو هیئت مدیره شورا، دکتر عبدالهی رئیس نظام پزشکی شهرستان مرودشت و عضو مجمع عمومی سازمان، دکتر علی پور پزشک شاغل در شیراز، دکتر وفایی رئیس سازمان نظام پزشکی شیراز، دکتر محمود حقیقت، دکتر نورایی، دکتر رضایی، دکتر نوید ناصری، دکتر بازیار، دکتر تدین و دکتر حاج آقایی اعضاء هیئت مدیره نظام پزشکی شرکت داشتند. 

 در این نشست ابتدا دکتر خواجه دبیر شورا با طرح موضوع بیانیه، رویکرد دوگانه و غیر اصولی مجمع عمومی و شورای عالی سازمان را در این اظهارات که ازیک سو طرح 02 را دارای ایرادات ساختاری و محکوم به شکست دانسته و اجرای آنرا در تهران و سایر استانها به صلاح ندانسته اما از سوی دیگر در استانهای فارس و مازندران خواستار ادامه آن شده است، مطرح نمودند و با توجه به آنکه سازمان نظام پزشکی شیراز دارای دو نماینده در مجمع عمومی و شورای عالی می باشد , از ایشان در این زمینه توضیح خواستند.  

دکتر تدین نایب رئیس مجمع عمومی نظام پزشکی اظهار داشتند این بیانیه بدون هماهنگی با ایشان و توسط نمایندگان در تهران نوشته و تدوین نهایی شده است و ایشان تنها ایرادات ساختاری را با ایمیل ارسال کرده اند و از تنظیم نهایی بیانیه و محتوای آن هیچگونه اطلاعی نداشتند. و بعد از مطلع شدن نیز مخالفت خود را به نمایندگان تهران اعلام نموده اند و آنرا امضا ننموده اند.  

دکتر نوید ناصری نماینده نظام پزشکی شیراز در شورای عالی نیز از وجود این بیانیه اظهار بی اطلاعی و نارضایتی نمودند و ضمن تاکید بر ضرورت اصلاح آن گفتند بعد از اطلاع از این بیانیه با نمایندگان شورای عالی در تهران تماس گرفته اند ، آنها مطرح نمودند که بیانیه با هماهنگی و انعکاس نظرات نماینده شیراز در مجمع عمومی! نوشته شده است .  

دکتر عبدالهی عضو دیگر مجمع عمومی نیز در تایید سخنان دکتر ناصری گفتند این بند خواست و نظر استان نیست و نمیتوان سرنوشت پزشکان فارس و ایران را از هم جدا کرد ایشان نیز گفتند در تماسی که با دیگر اعضا داشته اند موضوع دخالت نمایندگان فارس! در تهیه و گنجاندن این بند تائید شده است . اما دکتر تدین در پاسخ این موضوع را کاملا انکار کرد.  

در ادامه جلسه مسائل مختلف و مشکلات برنامه پزشک خانواده و برخورد نامناسب تشکلهای پزشکی فارس و بخصوص بخشی از هیات رئیسه انجمن پزشکان عمومی شیراز , توسط دکتر مردانی رئیس شورای هماهنگی مورد نقد جدی قرار گرفت و اصلاح مشی منفعلانه برخی و توجه سازمان نظام پزشکی به واقعیات جامعه پزشکی و رصد خواست های پزشکان عمومی از منظر همه فعالین صنفی را خواستار شدند. ایشان روش برخورد فعلی این تشکلها با خواست واقعی پزشکان و بخصوص مشکلات مردم را  دارای اشکالات جدی دانستند و از روشهای برخورد غیر منصفانه و مبتنی بر تنگ نظری و انحصار طلبی برخی گلایه نمودند. ایشان با بیان خواسته های پزشکان استان , توجه نظام پزشکی و انتقال آن و گنجاندن آن در مذاکرات با مسئولان را از جمله در خواستهای جدی شورا برشمردند . 

دکتر رضایی دیگر عضو مجمع عمومی نیز با ابراز بی اطلاعی و تعجب از تدوین این بیانیه و بخصوص بند مورد بحث , ضرورت پاسخ متناسب و سریع و انعکاس نظر واقعی پزشکان را ذکر نموده و خواستار شدند و توجه جدی به وضعیت همه پزشکان  اعم از عمومی و متخصص که در نتیجه اجرای این برنامه در فارس تحت تاثیر قرار گرفته و توجه به رسالت سازمان برای دفاع از حقوق مردم که متضرر اصلی این روند هستند را خواستار شدند. ایشان عنوان نمودند عملکرد یک گروه از پزشکان در سرنوشت همه گرههای پزشکی موثر است . 

دکتر جعفری با برشمردن برخی مشکلات موجود و وضعیت اجبار عملی پزشکان و مردم برای ورود به طرح پزشک خانواده ,ضرورت ورود سریع و فعالیت همه نهادها را برای پیشگیری از خسارات بیشتر به همه یادآور شدند. دکتر علیپور و دکتر خسروانی نیز ضمن تاکید بر مسائل و مشکلات, نواقص طرح را برشمردند و خواهان همراهی همه برای حل مشکلات شدند . همچنین دیگر حاضرین نیز نظرات خود را بیان نموده و ضرورت طراحی  نظام سلامت دیگری بجای دو سیستم گذشته و فعلی که دارای نواقص فراوانی است و منجر به روابط کاری نادرست شده است را یادآور شدند. 

در این نشست بعد از استماع و جمع بندی نقطه نظرات همه همکاران، دکتر حقیقت بیان نمودند با توجه به ایرادات ساختاری طرح و اجرای ناموفق آن در یک سال گذشته در استان فارس ضرورت توقف طرح در استان فارس از سوی نظام پزشکی شیراز مطرح گردد و از طریق ارسال اطلاعیه فوری ، رد بیانیه مجمع و شورای عالی نظام پزشکی به همه جامعه پزشکی و تهران اطلاع رسانی شود. در پایان دکتردهقانی با ذکر مثالهایی از عملکرد نامتناسب  تشکلهای شیراز در مواجهه با طرح 02 در یکسال گذشته و بی اعتمادی شکل گرفته در اذهان جامعه پزشکی , ضرورت فعال شدن و بازنگری در ترکیب کارگروه پزشک خانواده نظام پزشکی با توجه به شرایط عینی استان فارس و لزوم حضور گسترده پزشکان عمومی استان و شیراز در این کارگروه را بیان نمودند که مورد پذیرش رئیس سازمان نظام پزشکی شیراز و حاضرین واقع شد . در انتها بنا به در خواست شورای هماهنگی استان مقرر گردید در اسرع وقت اطلاعیه سازمان در رد بیانیه تهران ارائه گردد و سرکار خانم دکتر وفایی قول پیگیری جدی را دادند . امیدواریم  هرچه سریعتر این امر به وقوع پیوندد . تا آن زمان شورای هماهنگی پیگیر انتشار این اطلاعیه به صورت شفاف و بدون هر گونه ابهام خواهد بود و به همراه همکارانی که خواستار برخورد شدیدتر با این بند و عاملان موضوع هستند ( که در پیگیری های به عمل آمده نقش چند نفر در شیراز و تهران مسجل شده است) , فعلا به انتظار نتیجه کار نظام پزشکی می نشینیم .  

نظر خانواده: 

- واقعاً امیدواریم که دوستان عزیز سر قولشان بمانند و پیگیر این مساله باشند . چون تحمل اکثریت جامعه ی پزشکی دیر زمانیست که تمام شده و تبدیل به بشکه ی باروتی گردیده که فقط نیازمند یک جرقه است .
...
پس چند روز دیگر هم صبر میکنیم ، به امید آنکه فرجی حاصل شود. 

- سلام جی پی
درود بر شما که دارید شفاف سازی میکنید.درستش هم همین است. از اینکه دارید حرف دل ما را میزنید ممنونیم و تازه احساس میکنیم داریم به جایگاه از دست رفته مان نزدیک میشویم. بدانید هیچ کس و هیچ چیز نمیتواند مانع حقیقت شود.درود و سپاس.بار دیگر ما هم در کنار شما هستیم. 

- با سلام :به نظر می اید تمام کسانی که مایلند از حقوق خود دفاع کنند به دوستانمان در شورای هماهنگی استان فارس به دلیل زحمتی که میکشند درود خواهند داشت . در این مسیر ما باید منطق گفتگوئی را دنبال کنیم و حذف هیچکس نباید در اهداف کوتاه ویا بلند مدتمان جایگاهی داشته باشد مدارا و اموزش مدارا سرلوحه کارمان باشد و در بحثی اقناعی و نه حذفی به دنبال مطالبات خود باشیم حقیقت تام و تمام نزد خداوند بزرگ است و ما فقط بخشی از حقیقت را نزد خود داریم بی شک اتهائی که در عمل خود اخلاص ندارند خود به خود طرد و منزوی خواهند شدو نیازی به برخورد شدید با عاملان ان بند در ان بیانیه نخواهد بود زیرا بهترین قضاوت کنندگان در این مورد خود همکاران پزشک عمومی هستند. با سپاس بی پایان به دوستانمان در شورای هماهنگی استان فارس