X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

چشم شما روشن آقای رئیس !

بعد از یک حضور پررنگ ذلالان , البته با چراغ سبز آقایان در زمان ثبت نام افراد در برنامه پزشک خانواده که با شایعه تبانی بعضی دفاتر خصوصی کارگزاری های دو بیمه فعال در عرصه سلامت با دلالان همراه شد و شاهد آن هم ثبت نام  افراد در نزد برخی پزشکان با سواستفاده احتمالی از اطلاعات موجود در دفاتر نمایندگی بیمه ها آنهم بدون اطلاع بیمه شده ها بود که با اعتراض برخی نیز روبرو شد , اکنون با فشار به برخی پزشکان برای تشکیل پرونده جهت افراد تحت پوشش , بار دیگر سر و کله برخی دلالان در این عرصه پیدا شده است .در این زمینه چند موضوع قابل اعتنا است: 

دست یابی به اطلاعات خصوصی مردم توسط کسی غیر از پزشک مربوطه مسئله  خطرناکی است که نباید هیچ فرد یا نهادی به آن تن دهد. 

این که افرادی از مردم تنها سوالاتی بنمایند و در پرونده الکترونیک وارد نمایند ورود در عرصه ای است که تنها در صلاحیت پزشک مربوطه است و قابل واگذاری نیست .  

  افرادی بدون مسئولیت قانونی مواردی را در پرونده وارد مینمایند که مسئولیت صحت و سقم آن با پزشک خواهد بود. مثلا فکر کنید پرونده بیماری برای موردی باز شود و بر اساس آن تصمیمی برای بیمار گرفته شود و آن اطلاعات غلط و یا حداقل دقیق نباشد و برای بیمار به خاطر این اطلاعات غلط تصمیم نابجایی گرفته شود و بیمار به خاطر آن متضرر شود,  بدیهی است مسئولیت آن با پزشک خانواده مربوطه خواهد بود و این استدلال که پرونده توسط دلال پرشده از وی پذیرفته نخواهد شد. 

یکی از دلایل تشکیل پرونده ایجاد آشنایی و بخصوص ارتباط و اعتماد بیشتر بین بیمار و پزشک است تا در آینده برای حل تمام مشکلات خود به پزشک خانواده مراجعه نماید و بدیهی است سپردن بیمار به دلالی که فقط به فکر پر کردن تعداد پرونده بیشتر برای دستیابی به سود بیشتر و سریعتر است این ارتباط و اعتماد را متزلزل تر میکند

یک دلیل مسئولان برای اجرای پزشک خانواده حذف زشتیها از عرصه سلامت بود , حال چرا ایشان برای ورود انواع جدید این پلشتی ها  عکس العملی از خود نشان نمیدهند ؟ آیا به هر قیمتی حتی به بهای زیر پا نهادن بدیهی ترین حقوق بیمار و پزشک و اصول اخلاقی  باید پرونده کذایی سلامت به هر طریق ممکن ایجاد شود تا آقایان بتوانند بگویند طرح خوب پیش میرود؟ برخی مدیران حوزه سلامت را چه شده است که  حاضر به لگدکوب کردن همه ارزشها شده اند؟ وااسفا!! 

این موارد و موارد بسیاری از این دست همه دلالت بر ضرورت حضور و دخالت سریع همه دلسوزان برای جلوگیری از این آشفتگی وضع سلامت بخصوص در استان فارس دارد. علاوه براین چنین وقایعی نشان میدهد راه حل مشکلات نظام سلامت تغییر سیستم نیست بلکه تغییر نگرش و عملکرد مدیران است که کمی از سطحی نگری دور شوند و نظم و منطق را با تمام وجود بپذیرند آنهم نه برای بقیه , که عملکرد ذهنی و عملی خودشان بیش از همه بدان محتاج است . در این صورت است که هر سیستمی خوب کار خواهد کرد و الا...

از اینها گذشته وضعیت خود سامانه تشکیل پرونده الکترونیک به صورت بسیار ناقصی طراحی شده است بدین معنی که شما میتوانید با وارد کردن پاسخ تنها یک سوال از انبوه سوالات در سامانه چنین وانمود کنید که پرونده تکمیل شده و سامانه کار را تمام شده تلقی نموده و آن پرونده را کامل معرفی مینماید و بدین ترتیب شما تنها با پاسخ به یک سوال می توانید از بقیه صرفنظر کرده و مدیران نیز می توانند پز دهند آمار پرونده ها از 100,000 گذشته است! واقعا چشم شما روشن آقای رئیس!! 

نظر خانواده: 

--ایمیل سلام خدمت تمام دوستان پزشکم.من یکی از کسانی بودم که در طرح شرکت کردم.استعفا دادم.دوباره شرکت کردم.دلایلش هم اینا بوده.1.شرکت کردم چون قرار شد شرکت کنیم تا بهانه نباشد که شما نیامدید که اشکالات طرح رو ببینیم و اصلاحش کنیم
2.استعفا دادم چون هیچکدام از اهداف بطور روشن حل که نشد بدتر هم شد.
3.دوباره برگشتم چون تمام دوستان پزشکم که شعاردهنده قشنگی بودن چهار دست و پا چسبیدن به طرح و دیگه مطبداری جز زیان چیزی نداشت.چون مردم دیگه به گدا پول میدن ولی به پزشک عمومی نه.تازه اگه توهین نکنن باید کلی خوشحال شد.
ولی چه کسی مقصر است؟
لطفا کلاه خودتون رو قاضی کنید.مقصر اصلی خود ما پزشکان عمومی هستیم.چون اصلا یک خانواده نبوده ونیستیم.خودمونو گول نزنیم.اگه خودمان با دستان خودمون توی طرح نرفته بودیم چه میشد؟ما حاضر نشدیم یه ضرر کوچکی رو بجان بخریم تا به یه خواسته بزرگ برسیم.غیر از اینه دوستان.الان هم تا دیر نشده بیاییم یکبار بطور واقعی یک تصمیم واحد بگیریم و اجرا کنیم.اگه همه راضی هستیم دیگر گلایه بی معنیست که بودجه نیست و......اگر هم ناراضی هستیم دیگه بینیه دادن بیمعنیست.از یک مرداد همگی بیرون بیاییم.یکدست صدا نداره ولی کافیه یک جمع بیاییم بیرون .ببینید نیریز چکار کردند.ایا اسمون به زمین امد.نخیر دوستان.بیاییم لااقل خودمان حقوق خود را پاس بداریم. 

- سلام دوستان منم کاملا موافقم که به طور دسته جمعی از طرح خارج شویم لااقل برای حرفه پزشکی وخودمان ارزشی قاِئل شویم.