X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

نارضایتی مردم از نظام سلامت/ نسخه 02 پزشک خانواده فقط هزینه داشت !!

وزیر بهداشت چند روز قبل برای دومین بار با اذعان به ناموفق بودن پزشک خانواده فارس, گفت: 

نارضایتی مردم از نظام سلامت/ نسخه 02 پزشک خانواده فقط هزینه داشت

عدم رضایتمندی مردم با وجود صرف هزینه بالا

وی افزود: طبق مطالعات انجام شده از هر 1000 نفر جمعیت کشور 90 نفر بستری می شوند که سالانه رقمی حدود 5/6 میلیون نفر می شود و برای هر نفر حدود 720 تا 800 هزار تومان هزینه می شود.

وی ادامه داد: هر ایرانی نیز در سال 10 مراجعه سرپایی دارد که هر مراجعه 8 تا 10 هزار تومان هزینه در بر دارد، بنابراین مجموع هزینه های درمانی و بستری در کشور با احتساب هزینه های از جیب مردم حدود 22 تا 23 هزار میلیارد تومان می شود.

وزیر بهداشت با طرح این پرسش که چرا رقمی حدود دو برابر ارقام واقعی هزینه شده ولی رضایتمندی مردم حاصل نشده است، بیان داشت: من معتقدم مشکل بهداشت و درمان در کشور ما مشکل مالی و پولی نیست، بلکه باید برنامه ریزی ها و ساختار غلط کنونی را اصلاح کرد.

انتقاد از نسخه 02 پزشک خانواده

وی در ادامه با انتقاد از نسخه 02 برنامه پزشک خانواده گفت: این نسخه جز هزینه و نارضایتی مردم هیچ دستاورد دیگری نداشت. اجرای این شیوه نامه با هزینه های میلیاردی در دو استان فارس و مازندران تنها دستاوردی که داشت ویزیت پایه و تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای 4 و 2 درصد از مردم!! این دو استان بود      

کاکو ؛ داداش گلم ؛ خبر نداری من بهت بگم : همین اندک پرونده هم بسیاری صوری یا ناقص و یا غیر قابل عرضه و استناده . بسیاری هم اقوام درجه یک و دو پزشک و عوامل مطبه . این بار انکار بشه یه دفعه دیدی ولخرجی کردم به همه صاحب پرونده ها زنگ زدما !!)۰

وی افزود: در این نسخه پیش بینی شده بود که سالی 20 راهنمای بالینی تدوین شود که با ادامه آن روند این راهنماها تا زمان ظهور هم تدوین شدنی نبود.

وی افزود: هم اکنون شورای سیاستگذاری ما 90 گایدلاین را در دو کتاب تدوین کرده است که جلد اول این کتاب منتشر شده و جلد دوم آن نیز به زودی منتشر می شود.  

لازم به ذکر است که این روزها علیرغم اعتراف به اشتباهات گذشته از هر جیب مسئولان محترم طرحی به یادبود بیرون میاید و همه الحمدلله شده اند طراح . راستی به نظر شما لباس برخی چند جیب و آستین دارد ؟ (سوتفاهم نشود منظور ما آن جیبهای مصطلح نیست! ) و ما باید منتظر خروج چند طرح دیگر از جیب مسئولان یا آستین دیگران  باشیم ؟ اینطور پیش برود شمار نسخه های جدید از ۹۹ هم میگذرد!! شاید اینم از اشتباهات ۰۲ و ۰۱ هست که به جای دو رقم با عدد سه رقمی یا حتی چهار رقمی شروع نکردند: ۰۰۱ ـ ۰۰۲ ـ ۰۰۳ -۰۰۰۱ .