X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

پزشک خانواده در مازندران

 نقل از انجمن مازندران

در آغازین روزهای دومین ماه !! از شروع عملی طرح پزشک خانواده در مازندران، مهمترین نکته قابل ذکر این است که علی رغم شعارهای داده شده برای ارتقای شان پزشکان عمومی و تبلیغات انجام شده در مورد عقد قرارداد صدها پزشک متخصص و فوق تخصص، عملا، مترقی ترین و بلکه تنها بخش مترقی طرح، یعنی «سیستم ارجاع» کاملا مسکوت مانده، و طرح  فقط در سطح اول پیاده میگردد! این مسئله منجر به بروز پدیده ای شده که در جامعه پزشکی از آن با نام «پزشکان مهرکوب» یاد میگردد،.....

بدین صورت که حتی بیمارانی را که پیش از این و به درستی برای پیگیری بیماری هایشان به پزشک عمومی مورد اطمینان خود مراجعه می نمودند تشویق نموده تا درست به مانند پزشک خانواده روستا، اصرار برای مهردار کردن دفترچه های خود برای مراجعه سهل و آسان به همکاران متخصص و فوق تخصص داشته باشند!!! این امر در ظاهر برای همکاران محترمی که بیشتر با دید مادی به طرح نگاه میکنند دارای جذابیت میباشد، اما برای آینده شغلی و استقلال پزشکان عمومی بشدت خطرناک بوده، موجب رواج فرهنگ ناپسند و تاسف آوری میگردد که با سالیان سال تلاش هم قابل زدودن نخواهد بود! گفته میشود علت ادامه این مسئله، یعنی عدم آغاز طرح در سطوح 2 و 3 ، نداشتن اعتبار کافیست!!!

       همچنین روند «ارجاع معکوس» همچنان ادامه دارد و بیمارانی که بدون طی کردن روند ارجاع به سطح 2 و 3 مراجعه مینمایند، برای مهر زدن دفترچه هایشان به مطب پزشکان خانواده هجوم می آورند و البته پس از دریافت دارو و انجام پاراکلینیک، از رایگان نبودن خدمات و پرداخت های نسبتا سنگین متعجب می گردند!!!

        مسئله مهم دیگر، خدمات معدود «دندانپزشکی» مشمول بیمه است که بدون مهر معروف «پزشک خانواده» قابل پرداخت نیست و حتی برای انجام گرافی دندان و دریافت آنتی بیوتیک ساده، نسخ همکاران دندانپزشک باید در دفترچه مهردار درج گردد یا پس از درج، برای مهردار شدن به مطب پزشک خانواده ارجاع گردد!!!

      همچنین موارد متعددی از «دارو فروشی» دیده شده، که بیماران با مراجه به پزشک خانواده و آگاهی از لیست معدود اقلام دارویی رایگان، از آنها طلب دارو برای بیماری فرضی خود می نمایند که به دلیل عدم وجود پرونده سلامت و سوابق بیماری، پزشکان برایشان دارو تجویز می نمایند و فرد مراجعه کننده پس از دریافت دارو سعی در فروش همان داروها با قیمت نازل می نماید!!!

      همچنین در کمال تعجب به برخی مراکز دولتی بطور غیر رسمی اعلام شده که در صورت مراجعه بیماران ثبت نام نشده به این مراکز، و حتی در صورت نداشتن ظرفیت خالی، برای «راه افتادن» کار بیمار، چند برگ دفترچه آنها بدون ثبت نام ممهور به مهر گردد!!!

       ساماندهی فضای فیزیکی مطب ها نیز کماکان بیشتر به شوخی شبیه است و هیچ نظارتی بر آن نیست! همچنین، پزشکان طرح بدون توجه به قوانین این طرح در ساعات غیر شیفت خود نیز کار میکنند و بیماران پزشک خانواده را به صورت آزاد ویزیت مینمایند و از آنان و دیگر بیماران بطور کامل تعرفه خصوصی میگیرند!!! هیچ نظارتی هم در مورد تزریقات رایگان وجود ندارد و آن دسته از پزشکان نیز که رایگان بودن تزریقات را رعایت می کنند، به همین دلیل و حتی در موارد ضروری و خطیر، از نوشتن تزریق اکراه دارند!!!!

     همکاران ماما و پرستار بصورت غیرقانونی و بدون در نظر گرفتن قوانین کار و پرداخت حداقل حق و حقوقشان مشغول به کار بوده، همچنان منتظر هستند که بر اساس مفاد طرح که البته بارها به غیر قابل تغییر بودن آن تاکید شده، به حق و حقوق خود برسند!

       این سهل انگاری ها و تسامح در حالی صورت میگیرد که بسیاری از پیشنهادات انجمن پزشکان عمومی در مورد «اصلاح رسمی» و «تعدیل قانونی» مفادی از طرح، بارها با مخالفت ستادهای اجرایی مواجه شده بود، ولی در کمال دردمندی و تاسف،  و در حالی که همان پیشنهادات میتوانست با حفظ حرمت پزشکی و عزت نفس پزشکان بطور قانونی اجرایی گردد، همکاران را به سوی «قانون شکنی» سوق داده و امروز بطور غیر قانونی در حال اجراست!!!!!! البته پزشکان شاغل در طرح، این همه سهل انگاری و عدم نظارت را «موقت» و به دلیل کمبود پزشک میدانند. لازم به یادآوری است که بدلیل همین کمبود پزشک، مجریان طرح ظرفیت پزشکان طرح را به رقم وحشتناک «3500» نفر افزایش داده اند، بدون اینکه به این اندیشیده باشند که پزشک چگونه می تواند به اهم وظایف خود در قبال آنها عمل نماید! یادآوری میگردد که «کلیه» کارشناسان امور پزشکی، حتی ظرفیت 2500 نفر را «بسیار» زیاد دانسته و بر کاهش آن و افزایش سرانه تاکید داشتند.

      همچنین، علاوه بر ابهاماتی که در مورد بیماران روستایی دارای دفترچه های بیمه وجود و ادامه دارد، این انجمن در مورد سفرهای تابستانی هموطنان 31 استانی که این طرح را اجرا نکرده و به مازندران وارد میشوند، به شدت هشدار میدهد.

       نکته مهم دیگر اینکه، مطالبات پزشکانی که در طرح پزشک خانواده شرکت نکرده اند از بیمه ها به 4-5 ماه رسیده، ولی احتمالا باز هم برای جلب نظر پزشکان خانواده، همزمان با پرداخت سرانه به حساب آنان واریز شده، که این مسئله و نیز پرداخت جرایم این دیرکرد از جانب انجمن بطور قانونی در حال پیگیری است...

     ... و تمام اینها درحالیست که وزیر محترم بهداشت اجرای این طرح با چنین سبک و سیاقی را «ناکارآمد» توصیف کرده و خواهان تغییر روش اجرای آن در مازندران شده است!!!

خدایا،  چنان کن سرانجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار