X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

چرایی عدم توفیق انجمن های صنفی پزشکان

                    ارسالی همکاران

مدتی است در این فکر هستم که انجمن یا شورای مرکزی در ایران تقریبا نماینده چند نفر هستند و آیا واقعا توانایی و اجازه  یا بهتر بگویم این پشتوانه را دارند که برای  برای کل ایران , جمع استانی یا برای شیراز به عنوان نمایندگان واقعی اظهار نظر کنند و به نیابت تصمیم گیری کنند و حتی اگر تصمیم سنجیده ای هم بگیرند تا چه حد برآیند خرد جمعی , آنچنان که هدف این تشکلهاست , میباشد.
به عنوان نمونه در شیراز  انجمن پزشکان عمومی حدودا 339 عضو پیوسته دارد. افرادی که برگزیده میشوند تقریبا با حد متوسط 130 رای بالا میایند. حالا حدودا 4000 پزشک در استان داریم که حدودا 2000 نفر آن در شیراز و حومه است.یعنی این افراد نماینده 0.065 نفر در شیراز و  0.032 !!! نفر در استان هستند.
با توجه به آمار پزشکان عمومی ایران که 80000 نفر است افرادی هم که در تهران رای آورده اند و نمایندگی کشور را عهده دار هستند حدودا 500 رای آورده اند که با یک تقسیم ساده عدد 0.00625 !!! به دست میاید.
پس به نطر میرسد نمایندگی پزشکان را در هیچ سطحی نمیتوانند به عهده بگیرند چه رسد به اینکه از طرف کل پزشکان بر سر موضوعی بر سر میز مذاکره بنشینند. شاید در وضعیت خیلی خوشبینانه بگوییم این افراد بسیار شایسته و نیز بایسته نمایندگی میکنند اما اگر عاقل باشند فقط میتوانند نظر بدهند و راهنمایی کنند و لیکن حق هیچگونه تصمیم گیری برای جمعی بزرگ را حتی در فکرشان ایجاد نکنند چه برسد این که بخواهند پای میز مذاکره بنشینند  و یا خدای نکرده منافع و مصالح همه پزشکان را معامله کنند. بدلیل دور شدن از منافع صنفی و در نظر گرفتن منافع تشکیلاتی و یا ... همیشه این خطر هست که این افراد آلت دست روسا جهت پیشبرد مقاصد آنها قرار گیرند . زیرا خود اعضا میدانند؟؟؟ که پشتوانه شان چقدر است ....   

متاسفانه اینچنین است که این روزها شاهد بودیم حتی قانونی بودن این تشکیلات در رسانه ها زیر سوال رفت .اگر چه ما از هر گروهی اعتقاد داریم  تشکلهایی که به صورت NGO  اداره مشوند در صورت رعایت قوانین جاری , مشروعیت خود را از جامعه هدف میگیرند , ولی این گروهها خود باید مراقب باشند از زیرمجموعه خود عقب نیافتند و نظرات و منافع آنان را تعقیب کنند و فکر نکنند با معامله بر سر منافع صنفی , میتوان کمبود پشتوانه  را جبران کرد  و از همه مهمتر هرگز تفکر قیمومیت نداشته باشند . 

نظر خانواده: 

- با درود بی پایان :این اقایان  چه در... و چه در هییت مدیره جدید ......با پز های روشنفکری ادعای دمکراسی هم دارند ولی همه ما که از نزدیک با رفتار های انتخاباتی انها اشنایی داریم میدانیم که تمامی رفتار انان بر لابی گری و نه رفتاری  دمکراتیک استوار است و از این لابی گریها هم  تحت نام :پیروزی شگرف:و یا :حماسه:یاد میکنندروزی طبل پر سر و صدای این اقایان پاره خواهد شد و ان روز روز رسوایی انان خواهد بود.  

      کسی حریف طنین تباه طبلش نیست                   از انکه مرد سیه مست و کوجه بن بست است  

                دو گام دیگر نارفته رفته خواهی دید                          دهل دریده به پایان کوی افتاده ست.