X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

پزشکان، تامین اجتماعی را جریمه کنند!

                                                                    ارسالی همکاران : دکتر امیر

تا قبل از اجرای طرح خانمان برانداز پزشک خانواده، پرداختی بیمه ها (در اینجا مخصوصا بحث بر سر تامین اجتماعی است) با حدود 6 تا 7 ماه تاخیر صورت می گرفت! و در این فاصله نه تنها پزشک باید از جیب مبارک به تامین هزینه های جاری می پرداخت بلکه پس از بیش از نیم سال تاخیر در پرداخت، به علت تورم، ارزش پول دریافتی بسیار کمتر از مبالغ واقعی در آن زمان بود ضمن اینکه مبالغ بسیاری نیز بابت کسورات یعنی نسخه های مخدوش! و مالیاتهای پرداختی (اینجانب که هیچ گاه نتوانستم این مالیاتهای دریافتی را پیگیری و در مالیات سالیانه ام اعمال کنم!) و ... کاسته می شد. ضمن اینکه پس از تایپ لیست و رایت سی دی و فرستادن پیکی جهت تحویل این مدارک و مستندات، این پروسه انجام می گرفت. پس از اجرای طرح پزشک خانواده نیز کماکان برای پزشکانی که وارد طرح شده اند، این تاخیر ها و کسورات و ... ادامه دارد.
حال طرف دیگر قضیه را ببینیم:
پزشکان در پایان هر ماه، حداکثر یک ماه وقت دارند تا بیمه کارکنان مطب خود را طبق ضوابط اعلامی تایپ کنند، روی سی دی بزنند، ارسال کنند و فیش آن را پرداخت کنند و مهمتر از همه اگر خدای نکرده، خدای نکرده، حتی یک روز در این پرداخت تاخیر بیفتد ( مثلا 31 این ماه بشود 1 ماه بعد) مشمول انواع جریمه ها و نیز منت کارکنان بیمه تامین اجتماعی می گردند!! چطور است که برای دریافت پول از تامین اجتماعی پزشکان باید تایپ کنند، رایت کنند، مراجعه کنند، صف بکشند و مدتها برای پرداخت درصدی از آن مبلغ صبر کنند ولی برای دادن لیست کارکنان به همان تامین اجتماعی و پرداخت پول به آنها! باز هم پزشکان تایپ کنند، رایت کنند، مراجعه کنند، صف بکشند و مهمتر از همه حتی یک روز بیشتر از موعد مقرر حق تاخیر در پرداخت بیمه کارکنان ندارند!!! چرا تامین اجتماعی برای مثال از همان پرداخت هایی که باید به پزشک بکند، پول بیمه کارکنان همان پزشک را بر نمی دارد؟! چرا پزشکان باید ماهی 158000 تومان نقدا بدون کسر یک ریال، ماهانه به تامین اجتماعی ای پرداخت کنند که خودش ماهها است بدهکار پزشک است و حتی یک روز تاخیر مساوی است با جریمه؟!
آیا ما هم نباید تامین اجتماعی را برای این تاخیر پرداختها جریمه کنیم؟! آیا این وظیفه خود تامین اجتماعی نیست که یا، کارکنان سازمانش برای تهیه و تنظیم و تایپ لیست زحمت بکشند یا حداقل نرم افزار آنلاینی طراحی کند تا برای ارسال و پرداخت بیمه کارکنان، مراجعه حضوری پزشکان لازم نباشد!
آیا این وظیفه نظام پزشکی و انجمن ها نیست که این پرسشها را از این سازمانها مطرح کنند؟ چرا باید پزشک سر ماه پول به کسی بدهد که خودش بدهکار پزشک است؟!!! و 1 روز تاخیر هم = جریمه!!! 

نظر خانواده: 

- پزشک جان ناراحت نباش.حتما دوستان در ا...  شیراز حتما حتما فردا یک نامه میزنند به ریاست تامین اجتماعی ایضا رونوشت به ستاد اجرایی , نظام پزشکی , رییس در تهران ...نشست با وزیر...این هم حتما مثل بقیه مسایل حل میشه...تا حالا تمام مطالبات را زنده کرده اند این هم روش... 

- ۴ نفر مثل شما باشه بخدا تامین اجتماعی که هیچ وزیر سر کرنش پایین میاره 

- تازه این را یادتون رفت بگید که مبلغ بیمه های کارکنان مطب ها دقیقا از فروردین ماه افزایش می یابد ولی ویزیت پزشکان، 6 ماه طول میکشه تا شورای بیمه و ... زیر بارش بروند!!! تعرفه های جدید هر سال به صورت رسمی تقریبا از شهریور ماه اعمال میشه! برای دریافت پول بیمه کارکنان، همه هماهنگی ها و جلسات حتی از سال قبل انجام می گردد! ولی برای تصویب تعرفه های سال جدید، یه روز تقی نیست یه روز ممل نیست یه روز .... 

- در ایران بیمه یعنی جایی که پول خوب میگیرندولی خدمتی ارائه نمیدهند
باورنداریدازمردم توی کوچه وخیابان بپرسید....شایدهم جواب بدهندبیمه جایی هست که یک عده دراون بالابالاهاباپول عده زیادتری به نان و نوایی میرسندووو  مثل سازمان محترم تامین ..... 

- بنده در شهرستان طبابت میکنم. قبل از عید از خانه پدری در شیراز به من زنگ زدند و گفتند: یه خانمی تماس گرفته و گفته من از وزارت بهداشت (تهران) تماس میگیرم. خواستم بگم که اقساط تسهیلات دانشجویی پسرتان چند ماه است به تعویق افتاده، سریعتر پرداخت کنید (ماهی 30000 تومان که 4 ماه بود فراموش کرده بودم). پدرم هم گفته بود ایشان چند میلیون از وزارت بهداشت طلبکار است انشاله هر وقت پرداخت کردید، خدمتتان میرسیم!
اینو گفتم که بگم چقدر پیگیری وصول طلبکاری دولت از پزشکان دقیق و در حد وزارتی می باشد ولی طلبکاری های پزشکان اصلا مساله مهمی نیست و ریطی به دولت و وزارت ندارد !!!