X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

وزیر 5 ماهه، وزیر وعده نیست؛ کارهای زمین مانده را تکمیل کنید

گروه جامعه-  در اهداف برنامه پزشک خانواده ارتقای سطح سلامت، کاهش هزینه‌های مردم، پوشش بیمه‌ای، ارائه خدمات مراقبتی، ارائه مشاوره به مردم و رایگان بودن خدمات پزشک خانواده از مهم ترین نتایج اجرای طرح پزشک خانواده تعریف شده است اما تاکنون دهها نسخه برای این طرح نوشته شده که نتوانسته در تحقق کامل برنامه پزشک خانواده آن را به جمع بندی مناسبی برساند.
دعواهای بسیاری بر سر نظام پزشکی و وزارت بهداشت برای اجرای این طرح در جامعه پیش آمده و این تغییر برنامه ها و تاخیر در اجرای نهایی آن به گونه ای بوده که گویی این طرح براساس سلایق شخصی تنظیم شده نه به عنوان یک طرح ملی، به همین دلیل یا برای مدتی متوقف می شود و یا نیاز به اصلاحات دارد.

 به گزارش راه دانشجو، وزارت بهداشت و نظام پزشکی در حال حاضر باید نگران سلامت مردم باشد، هزینه‌های سر سام آور درمان این روز‌ها به یک غول بزرگ برای بیماران و خانواده‌هایشان تبدیل ‏شده است، به نحوی که حتی افراد برای اقدامات پیشگیرانه کمتر به مراکز درمانی مراجعه می کنند.
وزیر بهداشت به عنوان نماینده بهداشت و سلامت مردم در دولت باید به قدری نفوذ و قدرت داشته باشد تا بتواند با ارایه راهکارهای پیشگیرانه و احتمالی از بروز بیماری و یا به خطر افتادن سلامت و بهداشت مردم در کشور آن را با جدیت پیگیری کند. این روزها به خاطر مشکلات اقتصادی و گرانی بسیاری از مواد غذایی که جزو نیازهای ضروری بدن به شمار می آیند از سبد غذایی افراد حذف شده است.
 اگر در حال حاضر لطمات خود را نشان ندهد در آینده تبدیل به بروز بیماری و مشکلات جدی برای افراد جامعه می شود، برخی از داروخانه های شهر نیز به خاطر سودجویی و سوءاستفاده از مشکلات اقتصادی و گرانی دارو، داورها را در داروخانه احتکار کرده اند و در اختیار بیماران قرار نمی دهند. اگر وزیر بهداشت در دولت نفوذ داشته باشد می تواند با قدرت خود بر مشکلات این قشر از افراد جامعه رسیدگی کند.
وزیر بهداشتی که در آخرین ماه های دوران دولت روی کار آمده و معلوم نیست در دوره بعدی هم روی کار باشد یا نه، باید با نفوذ و قدرت ویژه در دولت به دنبال طرح ها و برنامه های نیمه کاره و یا به قولی روی زمین مانده باشد، چرا که در این زمان اندک که به پایان عمر دولت مانده، دیگر جایی برای وعده و وعید دادن، وجود ندارد.
وزیر فعلی بهداشت تاکنون وعده و وعید های بسیاری درباره طرح پزشک خانواده داده است، به طوری که هربار اخباری مبنی بر توقف، اصلاح، ایجاد انگیزه در پزشکان و... زمزمه می شود. وزیر بهداشت یکی از دلایل افزایش تعداد پزشکان این طرح را بالا بردن انگیزه در آنها می داند، در حالی که بسیار واضح و مبرهن است که بسیاری از پزشکان تنها به دلیل عدم توافقات در دریافت دستمزد کافی حضور در این طرح را نمی پذیرند.
آن هم در شرایطی که از پزشکان خواسته می شود به صورت تمام وقت در این طرح شرکت کنند، اگر می خواهیم پزشکان بیشتری به این طرح بپوندند باید برای آنها یک توان مالی مناسبی درنظر گرفته شود تا با خیال آسوده از حضور در این طرح استقبال کنند. اگر چه وزارت بهداشت آمار دقیقی از کسری بودجه خود اعلام نکرده اما مجلس کسری بودجه این وزارتخانه را در سال گذشته بیش از ۲ هزار میلیارد تومان برآورد کرده است.وزیر بهداشت هم تاخیرات مربوط به اجرای برنامه پزشک خانواده را نداشتن بودجه کافی در وزارت خانه می داند. وزیر بهداشت عنوان کرده که ؛ «144 هزار میلیارد تومان اعتبار در برنامه بودجه 91 پیش بینی شده بود که از این میزان به دلیل تحریم های موجود تنها هزار میلیارد دریافت شد.» وی امیدوار است که تا پایان دولت دهم باقی مانده اعتبارات به این بخش ارایه شود تا پروژه های در حال ساخت به بهره برداری برسند.
وزیر بهداشت بارها در صحبت های خود اظهار داشته که در دنیا اولویت نخست بهداشت و درمان طب عمومی و مراقبت های اولیه است، لذا تمام تلاش خود را برای ارتقای این جایگاه در کشور در اجرای طرح پزشک خانواده انجام می دهد. این در حالیست که وزیر بهداشت به جای رسیدگی به امور نیمه رها شده، به سراغ نبش قبر برخی از مشکلات مانند تجربه شکست خورده انحلال و لجاجت های ادغام مجدد دانشگاه علوم پزشکی ایران می پردازد و یا وعده و وعید هایی می دهد که قطعا عمر دولت دهم به آن قد نخواهد داد.
امروز در کشور ما بیش از 50 درصد کالاهای صنعت سلامت تولید و صادر می شود، به طوریکه تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی، این تجهیزات را به 40 کشور دنیا صادر می کنند و میزان صادرات تجهیزات ایرانی بیش از 15 میلیون دلار است، قطعا کیفیت تجهیزات پزشکی چین در مقابل ایران صفر است. اما ما چه چیز از کشورهای دیگر در زمینه پزشکی و دارویی وارد کشور می کنیم، داروهای تقلبی چین مانند پنی سیلین که جان بیماران را می گیرد.
وزیر  بهداشت بایستی به مشکلاتی که در حاضر در زمینه بهداشت و درمان کشور جریان دارد رسیدگی کند و نظارت بیشتر و دقیق تری روی آنها داشته باشد نه اینکه وعده و عیدهای دور به مردم بدهد. از سوی دیگر با توجه به افزایش 8 برابری قیمت مواد مصرفی در دندان پزشکی و پرداخت بیش از 90 درصد هزینه های دندانپزشکی توسط بیمار، وزارت بهداشت و درمان قصد دارد که به این بخش از هزینه های درمانی بیمه تعلق بگیرد و قول داده این تصمیم را تا پایان دولت دهم به تصویب نهایی برساند.
وعده هایی که در دل بیماران ایجاد خوشی می کند، اما اگر دولت دهم تمام شد و اعتبار لازم به این طرح و برنامه ها اختصاص داده نشده چه؟ چرا وقتی هنوز چیزی مشخص نیست، تصمیمات خود را که هنوز جنبه عملی پیدا نکرده و آن هم به دلیل مشکل بزرگی چون مسئله مالی و عدم تفاهم میان مدیران در بوق و کرنا می کنید. باور کنید کسی از شما دلخور نخواهد شد اگر اتفاق تازه ای در دوران وزارت جنابعالی رخ ندهد لطفا به داد طرح های نیمه رها شده برسید!