X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

سنجش سلامت ایرانیان با بودجه صفر !!

بعد از بکار گیری پزشکان عمومی برای شروع  اجرای برنامه پزشک خانواده بدون بودجه , اینک نوبت پرستاران رسیده تا طرح ملی !!سنجش سلامت را رایگان به پیش ببرند.
همشهری :
طرح غربالگری سلامت ایرانیان بالای 30سال با عدم‌تحقق بودجه آن شروع به کار کرد.

اجرای این طرح که از نیمه راه نامش به «بسیج ملی ارتقای سلامت ایرانیان» تغییر کرد، از 10روزی که در ابتدای طرح برای آن پیش‌بینی شده بود، به حدود 45روز افزایش یافت. دلیل این تغییر مشکلات مالی است که معاون بهداشتی  به رفع آن امیدوار است. قرار بود معاونت نظارت راهبردی و برنامه‌ریزی ریاست‌جمهوری این بودجه را تأمین کند.

رئیس نظام پرستاری به‌وجود دو نقص  (تبلیغات ناکافی و نبود بودجه) در اجرای این طرح ملی اشاره کرد و گفت:

موضوع اول، تبلیغات این طرح بود که صداوسیما خیلی دیر به صحنه آمد در حالی که باید خیلی زودتر از اینها وارد عرصه اطلاع‌رسانی و تبلیغات این برنامه ملی می‌شد. از نظر بودجه‌ای هم تا الان ریالی نگرفته‌ایم و از بضاعت سازمان پرستاری استفاده کرده‌ایم. متأسفانه به‌رغم اینکه معاون اول رئیس‌جمهور به استانداری‌ها ابلاغ کرده‌ که از امکاناتشان برای حمل‌ونقل و جابه‌جایی پرستاران استفاده کنند اما هنوز با مشکل مواجهیم.

محمد میرزابیگی درباره تأمین اعتبار اجرای طرح توسط دولت، گفت: معاون اول رئیس‌جمهور گفت که 27میلیارد تومان به این طرح اختصاص یابد اما معاونت نظارت راهبردی و برنامه‌ریزی ریاست‌جمهوری هنوز این پول را اختصاص نداده است. برآورد اولیه ما این بود که برای یک وعده غذای روزانه پرستاران نیازمند 10 میلیارد تومان هستیم که چون پول نداریم، غذا نمی‌دهیم؛ تا الان یک‌میلیارد و 300میلیون تومان از بضاعت سازمان نظام پرستاری هزینه کرده‌ایم که امیدواریم پرداخت شود.

دکتر فاطمه رخشانی، معاون بهداشتی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با همشهری با اشاره به بودجه مورد نیاز برای این پروژه گفت: نامه موافقت ریاست جمهوری را برای تأمین بودجه گرفته‌ایم ولی این پول هنوز پرداخت نشده است و فعلا از محل بودجه دانشگاه‌ها طرح را به پیش می‌بریم. این کار، ما را در ادامه طرح‌های معمول وزارت بهداشت برای مردم با مشکل مواجه می‌کند.

قرار بود طرح پایش سلامت درصورت تحقق بودجه ظرف 10روز انجام شود که با تغییر در برنامه تا پایان خرداد این طرح به طول خواهد انجامید.