X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

عید و هفت سین پزشکان

یکی از سوال‌هایی که همیشه مطرح بوده و چه بسا حتی پس از اجرای قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها باز هم مطرح بشه این سوال که اصولا نوروز چه بوده و چه هست و آیا به کفش و لباس نو خریدن و عیدی گرفتن خلاصه می‌شه یا اینکه فایده‌های دیگری هم داره؟

خواص‌اش این که امثال ما پزشکان، یکی دو هفته‌ای مطب‌مون را تعطیل می‌کنیم و آه و ناله مریض‌ها را نمی‌شنویم! و اما اینکه نوروز از کجا اومده، بنده کوچک‌تر ازاونی هستم که در این باره اظهارنظر کنم، اما این‌طور که میگند! نوروز را شخصی به نام «جمشید» درست کرده که گویا یک زمانی برای خودش پادشاه بوده! «جمشید» وقتی نوروز را درست کرده، متوجه شده یک هفته قبل از عید و یک هفته بعد از عید، شهرداری‌ها و ادارات و غیره تعطیلات نوروزی داشته، کار مردم را معطل می‌گذاشته‌اند و ظاهرا فقط اطباء و به خصوص پزشکان و پرستاران کشیک بیمارستان‌ها بوده‌اند که در تعطیلات نوروزی هم نمی‌توانسته‌اند به اصفهان و شیراز و شمال و اروپا بروند وخستگی در کنند و لذا می‌گویند آخر عمری از کرده خود خیلی پشیمان شده، دستور می‌دهد نوروز بی‌نوروز! ایران زمین برای پیشرفت به کار و تلاش شبانه‌روزی نیاز دارد، نه اینکه به بهانه نوروز همه مردم یک ماه بخورند و بخوابند!!

بعد از جمشید، سرنوشت نوروز چه شد؟
هیچی این طور که ابوریحان بیرونی نوشته تعطیلات نوروزی رسما یک ماه شده وسپس تقسیم بندی گردیده به این ترتیب: پنج روز اول مخصوص پادشاهان  پنج روز دوم مخصوص اشراف  پنج روز سوم مخصوص خادمان و کارکنان دربار  پنج روز جهارم مخصوص ندیمان و درباریان  پنج روز پنجم مخصوص عامه مردم  و پنج روز ششم مخصوص برزگران

حالا وضع تعطیلات نوروزی چه‌طوره؟

خیلی خوب می‌باشد و از تعطیلات نوروزی خوشبختانه کاسته شده تا مردم و به خصوص دانشجویان انترنی و رزیدنتی به کار و زندگی‌شان برسند و از این‌رو تعطیلات نوروزی حداقل از چهارشنبه‌سوری آغاز می‌شود و پس از سیزده به در پایان می‌یابد!!

این «میر نوروزی» که می‌گویند، چیست و چرا حافظ عمر او را فقط پنج روز دانسته است؟ 

آن زمان‌های گذشته که خوشبختانه طنزهای نوروزی صدا و سیما وجود نداشت و از فرط شادی و خنده مردم را روده‌بر نمی‌کرد!!!، برای خنده حاکم و مردم به اصطلاح امیری را انتخاب می‌کردند که رفتار و دستورهایش خنده‌آور بود و پس از گذشت 5 روز از آغاز بهار، از ترس اذیت و آزار حاکم و مردم فرار می‌کرد و به همین دلیل حافظ دوران حکومت «میر نوروزی» را 5 روز بیشتر نمی‌داند!
-
این میرنوروزی‌ها امروز هم هستند و در صحنه حضور دارند؟ 

شاید بتوان گفت که همین حاجی‌فیروزهای خودمان می‌باشند که می‌گویند ((حاجی فیروزه، عید نوروزه، سالی چند روزه)) 

و یک نوع مجازی اش هم احتمالا همین طرح ۰۲ است که هر لحظه احتمال توقف اش میرود!!

هفت سین

«هفت‌سین» سفره‌ای بوده که ایرانیان هنگام نوروز پهن می‌کردند و عبارت‌اند از: سیر، سیب، سبزی، سنجد، سرکه، سمنو و سماق که خوشبختانه امروزه انواع آنها از چین و سایر کشورها وارد می‌شود که البته مقداری بی‌خاصیت و گران هم می‌باشد. ما((پزشکان)) هم که سفره هفت‌سین می‌اندازیم، 2 سین آن را در سفره نمی‌گذارم. . اول «سیر» که از بویش بدمان می‌آید و دوم سیب که نوع فرانسوی وارداتی‌اش گران و کیلویی چهار، پنج هزار تومان می‌باشد و لذا به جای آنها «سرنگ» و «ساکشن» قرار می‌دهیم که بهتر و ارزان‌ترند!!

یک نکته را هم عرض نمایم که جالب است و آن هم این که «هفت‌سین» ریشه گیاهی دارند و برای بدن سودمند می‌باشند و ثانیا به نوعی با عالم طب و طبابت ارتباط دارند، کما اینکه «سبزه» نماد تولد انسان، «سیب» نماد زیبایی و تندرستی و «سیر» نماد پزشکی (درمان یا طب) می‌باشند، لابد سماق را هم برای آقایان و خانم‌های پزشک طرف قرارداد بیمه‌های درمانی گذاشته‌اند تا برای دریافت مطالبات‌‌شان در درازمدت سماق بمکند!!!!                            نقل از : دوستی