X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

اجرای طرح پزشک خانواده از ابتدا اشتباه بود

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایلنا:
اجرای طرح پزشک خانواده از ابتدا اشتباه بود
 
 
 
ما از دولت خواستیم که این طرح را کار‌شناسی کند اما دولت می‌خواست که کار را فوری و با عجله اجرا کند و نتیجه طرح کار‌شناسی نشده این شد امروز می‌بینیم.

ایلنا: عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی گفت: طرح پزشک خانواده به دلیل نبود منابع بودجه متوقف شده است و اجرای این طرح از ابتدا اشتباه بود.

محمد حسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: دولت با همه فشاری که برای اجرای طرح پزشک خانواده وارد کرد؛ نتوانست آن را اجرا کند و امروز هم با مشکل مواجه شده است و با توجه به اینکه دولت اعلام کرده بود که این طرح را در ۶ دقیقه اجرا می‌کند متاسفانه به دلیل نبود منابع بودجه‌ای متوقف شد.

وی گفت: با اینکه دولت اصرار بر اجرای طرح دارد در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تا کنون تنها ۱۸نفر قرارداد بسته‌اند و به طور کامل اجرای آن در تهران متوقف شده است.

وی ادامه داد: ما از دولت خواستیم که این طرح را کار‌شناسی کند اما دولت می‌خواست که کار را فوری و با عجله اجرا کند و نتیجه طرح کار‌شناسی نشده این شد که امروز می‌بینیم.

قربانی تاکید کرد: امروز با تغییر در وزارتخانه‌‌ همان حرف‌های سابق تکرار می‌شود و بر‌‌ همان برنامه ریزی‌های نادرست اصرار می‌شود و معتقدم اجرای این طرح از ابتدا اشتباه بود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وقتی دولت در تخصیص بودجه پایبند قانون نیست و وقتی بودجه سلامت پرداخت نمی‌شود و دولتی که ریالی از ۶هزار میلیارد تومان سهم وزارت بهداشت را از محل هدفمندی یارانه‌ها پرداخت نمی‌کند چگونه می‌تواند چنین طرحی را اجرا کند.

وی گفت: در شرایطی قرار داریم که در بسیاری از موارد مربوط به حوزه سلامت سروسامانی نداریم، حتی شورای عالی سلامت که متولی آن وزارت بهداشت است تشکیل نمی‌شود. وقتی چنین وضعیتی را در حوزه سلامت شاهدیم چگونه دولت بدون منابع می‌خواهد پزشک خانواده را اجرا کند. 

خبری از تخصیص ارز دارو نیست 
ما که ندیدیم دولت ارز دارو را به وزارت بهداشت داده باشد از همین رو سرپرست این وزارتخانه که از تامین اعتبار ارز دارو سخن می‌گوید باید در این رابطه شفاف توضیح دهد که ارز دارو چقدر، چگونه و از کجا اختصاص پیدا کرده است.

ایلنا: عضوکمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: ارز مورد نیاز دارو هنوز تخصیص پیدا نکرده است در حالی که سرپرست وزارت بهداشت غیر از این می‌گوید.

قربانی درگفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان این مطلب گفت: ما که ندیدیم دولت ارز دارو را به وزارت بهداشت داده باشد از همین رو سرپرست این وزارتخانه که ازتامین اعتبار ارزدارو سخن می گوید باید دراین رابطه شفاف توضیح دهد که ارز دارو چقدر، چگونه و از کجا اختصاص پیدا کرده است.

وی خاطر نشان کرد: وقتی سرپرست وزارت بهداشت از تامین ارز دارویی خبر می‌دهد باید نمود و اثراتش را در بازار ببینیم درحالی که اصلا اینطور نیست.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: باید ارز دارو اختصاص پیدا کند تا داروهای مورد نیاز بیماران خاص وارد شود.

قربانی همچنین به وعده جدید طریقت مبنی بر قطع نیاز مردم به بیمارستان های خصوصی گفت: آقای وزیر حرف‌های زیبا و تاریخی می زنند همانند آنچه که در ابتدای ورودشان به وزارت بهداشت گفت در 6 ماه که سهل است در 6 دقیقه کارهای بزرگی انجام می‌دهم و من فکر می‌کنم وعده هایشان هم از آن کارهای بزرگ ایشان است.

وی قطع نیاز مردم به بیمارستانهای خصوصی را کاری نشدنی دانست وافزود: سوال اینجاست که آقای وزیر چگونه و با چه ترفندی می‌خواهند این کار را انجام دهند در شرایطی که بیشتر درمان مردم بر دوش بخش خصوصی است.

عضوکمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطر نشان کرد: ایشان باید درمورد این که قرار است معجزه کند توضیح بدهند البته برخی از وزرا هم گاهی معجزه می‌کنند.

قربانی با اشاره به اینکه از زمان آقای طریقت ما کار خاصی از ایشان ندیدیم، افزود: البته برنامه پزشک خانواده که مورد تاکید رئیس جمهور بود در حال حاضر مغفول مانده است و اجرای آن در تهران متوقف شده است.