X
تبلیغات
رایتل

پزشکان یک خانواده اند

سازمان نظام پزشکی :توقف طرح پزشک خانواده تا برطرف شدن ایرادها

کد خبر : 63340 تاریخ ارسال : 2دی1391 - 16:46
صدور قطعنامه پایانی سمینار کارشناسی طرح پزشک خانواده شهری:
پیشنهاد توقف طرح پزشک خانواده تا برطرف شدن ایرادات

سلامت نیوز: با پایان سمینار یکروزه آسیب شناسی روند اجرای طرح پزشک خانواده شهری که اول دیماه توسط هیات رییسه مجمع عمومی نظام پزشکی برگزار شد، قطعنامه ای توسط مسوولان و کارشناسان شرکت کننده در این سمینار صادر شد که در آن پیشنهاد شده تا زمان برطرف نمودن ضعف ها و ایرادات اجرایی، طرح پزشک خانواده متوقف شده و......

پس از فراهم شدن بستر های لازم، دوباره اجرایی شود.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی نظام پزشکی، روز جمعه 1/10/91 سمینار فوق العاده ای جهت کارشناسی مشکلات حاد طرح پزشک خانواده نسخه 02 در محل سازمان نظام پزشکی و به دعوت هیات رئیسه مجمع عمومی سازمان، با حضور رئیس کل  و معاونان سازمان و اعضای شورایعالی نظام پزشکی و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان جامعه پزشکی شهرهای استان فارس و مازندران (بعنوان استانهای مجری طرح پزشک خانواده )، نمایندگانی از سایر شهرها که مکاتباتی با هیات رئیسه مجمع عمومی سازمان داشته اند و نیز روسای شوراهای هماهنگی استان های کشور  برگزار گردید و پس از بیان نقطه نظرات حاضرین قطعنامه زیر صادر گردید:

طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع یک طرح عظیم ملی برای اصلاح ساختار نظام سلامت در کشور عزیز اسلامی ایران بوده که با توجه به عظمت و کارآمدی آن نیاز به ساختارهای اساسی و بودجه لازم جهت اجرای صحیح آن و پیشگیری از تکرار اشتباهات پزشک خانواده روستایی و نسخه 01 و بهره گیری از تجربیات بدست آمده در اجرای پیلوت طرح داشته و در طول سنوات گذشته توجه جامعه پزشکی و بخصوص پزشکان عمومی را بعنوان تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی و رفع اشکالات عدیده نظام سلامت جلب نموده است.

جهت اجرای درست و منطقی طرح پزشک خانواده اقدامات و بررسی های  اساسی صورت گرفت که می توان به همایش پزشک خانواده در سال 89 – مجمع عمومی فوق العاده سازمان در سال 89 - جلسات متعدد شورایعالی و هیئت رئیسه مجمع - نشست مشترک ریاست کل سازمان ، هیئت رئیسه مجمع و روسای شورای هماهنگی استانها در اردیبهشت 91 –  جلسه مشترک هیئت رئیسه مجمع و نمایندگانی از شورایعالی با مسئولان طرح و معاونین وزارتخانه در تیرماه 91 اشاره کرد که منجر به صدور بیانیه های متعدد از طرف مجمع عمومی – شورایعالی – روسای شورای هماهنگی کشور و انجمن های پزشکان عمومی گردید.

ایرادات اصلی طرح:
-    عدم ایجاد بسترسازی فرهنگی و آموزش های لازم برای دست اندرکاران و مجریان طرح ، پزشکان و مردم .
-    بی توجهی به مشارکت نمایندگان پزشکان عمومی به عنوان خط اول و مجریان اصلی نظام ارجاع و پزشک خانواده شهری درسیاست گذاری طرح .
-    عدم تخصیص بودجه لازم برای اجرای طرح و عدم پرداخت مطالبات پزشکان درگیر در طرح برخلاف وعده های اولیه
-    عدم فعالیت جامع و به موقع سامانه خدمات سلامت ایرانیان ، که این ناهماهنگی مشکلات زیادی را در اجرای طرح در استانهای پیشتاز پدید آورد.
-    عدم یکپارچگی بیمه ها ، در حال حاضر تنها بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت (خدمات درمانی) و کمیته امداد  به طرح گرویده و سایربیمه ها (که متعدد و با فعالیت گسترده می باشند) تمایلی به همکاری با نظام ارجاع نشان نداده اند.
-    نادیده گرفتن نقش اساسی بخش خصوصی(اصل 44 قانون اساسی) و احترام به  استقلال شغلی (اصل 29 قانون اساسی).

 پیشنهادهای اصلی سمینار:
1-  تامل و توقف طرح تا برطرف شدن ایرادات طرح ومهیا شدن زیرساخت های ضروری به منظور رفع اشکالات عدیده موجود در اجرای طرح صورت پذیرد.
2-  جهت جلوگیری از سردرگمی بیماران و بیمه شدگان ادامه قراردادپزشکان با سازمانهای بیمه گر بصورت موازی با طرح پزشک خانواده در استانهایی که طرح اجرا شده است  بصورت تداوم پایداری قراردادهای بیمه پزشکان و موسسات پزشکی انجام گیرد.
3-     دفاع جدی از حقوق تضییع شده همکاران پزشک خانواده در استانهای مازندران – فارس و شهرهای مجری طرح 02  صورت گیرد.
4-  حذف سرانه دستیاراز سرانه ناچیز پزشک خانواده ، رعایت جایگاه حرفه ای ماما با در نظر گرفتن سرانه ای جداگانه و همچنین تنظیم برنامه ای برای اینکه بتوانند در محل کار خود به ارائه خدمت به بیماران مشغول باشند.
5-  در ادامه مذاکرات و گزارش های کارشناسی متعدد ، شرکت کنندگان در سمینار 1/10/91 از مسئولین سازمان نظام پزشکی کشور درخواست دارند که با پیگیری از مراجع حقوقی و قضائی نسبت به تضییع حقوق و جبران خسارت و زیانهای همکاران درگیر در طرح  اقدام جدی بعمل آورند . همچنین حمایت از پزشکانی که به هر دلیل توانایی همکاری با طرح پزشک خانواده شهری را نداشته اند و از سوی سازمانهای بیمه گر لغو قرارداد می گردند نیز از اهمیت فوری برخوردار است .
6-  از شورای هماهنگی استانها درخواست می شود که با روسای دانشگاه و مسئولین استان مربوطه جلساتی جهت انتقال  دغدغه های جامعه پزشکی و رفع نواقص ساختاری و ایجاد زمینه مناسب قبل از اجرای نظام ارجاع داشته باشند .
7-  نهایتاً شرکت کنندگان ،  از ارکان سازمان نظام پزشکی و انجمن های تخصصی  درخواست نمودند تا در کنار انجمن های پزشکان عمومی ، جهت  تکمیل کارشناسی و ارائه طرحی کارآمد و جامع  و فراتر از نسخه 02 تلاش نمایند. 

نظر خانواده: 

-با سلام .بالاخره  انجمن پزشکان عمومی و نظام پزشکی ر اه افتادند. پاینده و بر قرار باشید 

-با درود بی پایان به شماو همکارانتان:شوراهای هماهنگی استانها به دلیل فراگیر بودنشان بهتر از هر تشکلی میتواند منعکس کننده نقطه نظرات قشر پزشک عمومی باشد لذا شورای هماهنگی استان به طرفیت از همکاران پزشک با نهاد های مسئول اجرای طرح جلسه بحث و گفتگو     گذاشته تا زمینه همدلی برای اصلاح طرح و ایجاد 03 فراهم گردد.  

-سرکار خانم نریمیسا و جناب متین ایمیلتان رسید. متشکریم .موفق باشید